Eesti, Läti ja Leedu mõistsid Hiina diplomaadi sõnavõtu hukka

Margus Tsahkna.
Margus Tsahkna. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Kolme Balti riigi välisministrid mõistsid hukka Hiina Prantsuse suursaadiku väljaöeldu, et endised Nõukogude Liidu vabariigid pole rahvusvahelise õiguse järgi suveräänsed riigid.

Hiina saadik Lu Shaye ütles Prantsuse telesaates, et endistel Nõukogude Liidu vabariikidel pole kehtivat staatust rahvusvahelise õiguse järgi.

"Rahvusvahelises õiguses, isegi nendel endistel Nõukogude vabariikidel pole kehtivat staatust, sest pole rahvusvahelist kokkulepet nende kui suveräänsete riikide staatuse kinnitamiseks," ütles ta.

Eesti välisministeerium kutsus suursaadiku sõnade selgitamiseks välja Hiina suursaatkonna ajutise asjuri.

Eesti välisminister Margus Tsahkna ütles, et Hiina diplomaadi öeldu on vale ja ajaloo valesti tõlgendamine.

"Balti riigid on rahvusvahelise õiguse järgi olnud suveräänsed alates 1918. aastast, kuid me olime 50 aastat okupatsiooni all," ütles Tsahkna.

Hiina diplomaadi öeldu mõistsid hukka ka Läti ja Leedu. Läti välisminister Edgars Rinkevics ütles, et Hiina suursaadiku sõnad on täiesti vastuvõetamatud.

"Me nõuame Hiinalt selgitust ja selle sõnavõtu täielikku tagasivõtmist," lausus Rinkevics.

Leedu välisminister Gabrielius Landsbergis märkis, et kui kellelgi jäi seni arusaamatuks, miks Balti riigid ei pea Hiinat usaldusväärseks rahukõneluste vahendajaks Ukraina ja Venemaa vahel, siis Hiina suursaadiku sõnavõtt on heaks näiteks.

Landsbergis lisas, et lääneriigid on aastaid öelnud, et koostöö paneb diktaatoreid toetama rahvusvaheliselt kokku lepitud reegleid. "Kui ainus, mis me tegime, oli nende majanduste toitmine, lastes samal ajal neil rikkuda kõiki reegleid. Hiina loodab, et me kordame seda viga. On aeg proovida midagi muud," lausus ta.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: