Hiina rõhutas oma tunnustust endiste liiduvabariikide suveräänsusele

Hiina välisministeeriumi esindaja teatas esmaspäeval, et Peking tunnustab kõigi Nõukogude Liidu lagunemise järel tekkinud riikide suveräänsust. Avaldus järgnes sellele, kui Hiina suursaadik Prantsusmaal oli eelmise nädala lõpus põhjustanud laialdast pahameelt, kui ütles, et endistest liiduvabariikidest tekkinud riikidel pole kehtivat staatust rahvusvahelise õiguse järgi.

Peking tunnustab endiste nõukogude vabariikide staatust suveräänsete riikidena, ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Mao Ning esmaspäeval korraldatud tavapärasel briifingul. Mao rõhutas, et tema sõnad nende riikide suveräänsuse tunnustamisest esindavad Pekingi ametlikku seisukohta.

Pressiesindaja lisas, et Hiina on olnud nende riikide suveräänsuse küsimuses objektiivne ja erapooletu.

Hiina saadik Lu Shaye ütles Prantsuse telesaates, et endistel Nõukogude Liidu vabariikidel pole kehtivat staatust rahvusvahelise õiguse järgi. "Rahvusvahelises õiguses, isegi nendel endistel Nõukogude vabariikidel pole kehtivat staatust, sest pole rahvusvahelist kokkulepet nende kui suveräänsete riikide staatuse kinnitamiseks," ütles ta.

See ajendas Eesti, Läti ja Leedu välisministrit esinema hukkamõistuga ning kutsuma vestlusele Hiina saatkonna esindajad.

Pahameelt väljendas ka Ukraina presidendi esindaja ning mitmed muud riigid, sealhulgas ka Prantsusmaa.

Lu sõnu nimetas täiesti aktsepteerimatuks ka Tšehhi välisminister Jan Lipavsky.

Esmaspäeval teatas ka Saksamaa valitsus, et ootab Hiinalt Hu sõnade suhtes selgitust.  

Luksemburgi välisminister Jean Asselborn nimetas Lu väljaütlemisi "prohmakaks" ning lisas, et käivad jõupingutused pingete maandamiseks.

Prantsusmaa esindaja sõnul tuleb esmaspäeva pärastlõunal Hiina suursaadikuga välisministeeriumis "väga karm" mõttevahetus.

Reutersi teatel on Lu-d ka varem Prantsusmaa välisministeeriumisse välja kutsutud, kui ta näiteks kritiseeris Pariisi koroonapoliitikat või nimetas Prantsusmaa mõttekoja seminarile kutsutud hiina teadlast hulluks hüääniks.

Euroopa Liidu välispoliitikajuht Josep Borrell ütles esmaspäeval enne EL-i välisministrite kohtumist, et sellel arutatakse Euroopa strateegiat Hiina suhtes ja selle võimalikku muutmist.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: