Austrias Salzburgis olid valimistel edukad kommunistid ja paremradikaalid

Austria Vabaduspartei lendleht, kus on kujutatud FPÖ juht Herbert Kickl ning kus on tekst
Austria Vabaduspartei lendleht, kus on kujutatud FPÖ juht Herbert Kickl ning kus on tekst "Kindlus Austria - piiride sulgemine ja julgeoleku tagamine" Autor/allikas: SCANPIX/Alex HALADA/AFP

Austria kommunistid jõudsid esimest korda alates 1945. aastast Salzburgi liidumaa parlamenti. Väga tugeva tulemuse tegi ka paremradikaalne Austria Vabaduspartei, mis on üleriiklikes küsitlusuuringutes esikohal.

Austria vabariigi Salzburgi liidumaa valimistel olid esialgsetel andmetel edukad paremradikaalne Vabaduspartei (FPÖ) ja Austria kommunistid (KPÖ). FPÖ toetus tõusis seitse protsenti 26 protsendini ehk erakonna toetus on enam-vähem samal tasemel Salzburgi juhtiva Wilfried Haslaueri konservatiivse ÖVP-ga. Prognooside kohaselt võib konservatiivne ÖVP siiski Salzburgi valimised võita, kuid nende häältesaak jääb alla 31 protsendi, vahendas Der Spiegel.

Hääli samas kaotavad Austria rohelised ja liberaalne NEOS. Austria konservatiivid on Salzburgi liidumaas nende kahe erakonnaga praegu valitsuskoalitsioonis. NEOS-e toetus langes nõnda palju, et nad pole enam liidumaa parlamendis esindatud. Wilfried Haslauer ütles enne valimisi, et tal puudub paremradikaalse FPÖ vastu sümpaatia aga samas ei välistanud ta pühapäeval nendega koostööd.

Austria kommunistid saavad aga prognooside kohaselt esimest korda 1945. aastast Salzburgi liidumaa parlamenti pälvides 11 protsenti valijate toetuse.

Salzburgi liidumaa elukallidus on üks Austria kõrgemaid, kuid palgad on allpool Austria keskmist. Valimistel keskenduti inflatsioonile ja eluasemetele. Nendele küsimustele keskendus valimiskampaania ajal ka Austria Vabaduspartei FPÖ, kes pälvis Austria sotsiaaldemokraatidest (SPÖ) enam hääli. SPÖ sai ligikaudu 18 protsenti toetust. Spiegel juhtis tähelepanu, et FPÖ juhtkandidaat Salzburgis on võrrelduna riikliku FPÖ-ga migratsiooni suhtes pehmema seisukohaga.

Salzburgi liidumaa valimised on paremradikaalse FPÖ jaoks juba kolmandad edukad valimised. Alam-Austria ja Kärnteni liidumaa valimistel võitis FPÖ jaanuaris ligikaudu veerandi häältest. Ka Austria üleriiklikes küsitlusuuringutes on FPÖ alates aasta algusest esikohal, olles eespool Austria sotsiaaldemokraatidest ja Austria kantsleri konservatiivsest ÖVP-st. Alam-Austria valimised oli erakordsed, kuna ÖVP ja SPÖ valimistulemus pole seal kunagi varem nii halb olnud nii FPÖ tulemus pole seal varem nii heaks osutunud.

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Der Spiegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: