Riik võib Suure väina püsiühenduse eriplaneeringu lõpetada

Kuivastu sadam Suures väinas
Kuivastu sadam Suures väinas Autor/allikas: Margus Muld/ERR

Rahandusministeerium on teatanud ettevõtjatele, et ootavad valitsuselt mandaati Suure väina püsiühenduse asukoha eelvalikuga seotud töödeks ja soovivad seniste tellitud hanketööde peatamist. Ühtlasi palub ministeerium valitsusel eriplaneering lõpetada.

Rahandusministeerium saatis aprilli keskel OÜ-le Reaalprojekt e-kirja, kus teatas, et ootab uuelt valitsuselt mandaati Suure väina püsiühenduse asukoha eelvaliku riigi eriplaneeringu kavandamise jätkamiseks ja peatab senise Reaalprojektiga sõlmitud hankelepingu alusel tellitud tööd.

Rahandusministeeriumi otsus tekitas ettevõtjates rahulolematust, sest juba oli alustatud uuringute ettevalmistamisega ja sellega olid kaasnenud olulised kulud.

Kuigi valitsus ei ole seni teinud ühtegi otsust seoses Suure väina püsiühenduse riigi eriplaneeringu lõpetamisega (kuid samas pole seda üldse mainitud Reformierakonna, Eesti 200 ja SDE koalitsioonilepingus), võib selline otsus peagi tulla.

"Arvestades riigi rahanduse seisu ja valitsuse eesmärki saada riigi rahandus korda, tuleb riigis üle vaadata kõik tegevused ja pakutavad teenused.
Kuna Suure väina püsiühenduse riigi eriplaneeringu asukoha eelvaliku etapi lõpuni 2026. aastal ei ole riigieelarvelisi vahendeid ette nähtud, siis valmistame valitsusele planeerimisseaduse § 29 lg 1 p 3 alusel ette riigi eriplaneeringu lõpetamise otsuse eelnõu," ütles rahandusministeeriumi ruumilise planeerimise osakonna juhataja Heddy Klasen ERR-ile.

Valitsus arutab eelnõu lähinädalatel

"Koostöös konsultandiga koostame Suure väina püsiühenduse riigi eriplaneeringu asukoha eelvalikut, sh selleks vajalikke uuringuid ja keskkonnamõju strateegilist hindamist. Konsultandile hüvitatakse riigi eriplaneeringu koostamise lõpetamise korral kõik paari kuu jooksul tehtud kulud," lisas Klasen.

Riigi eriplaneeringu koostamise eesmärgiks oli anda hinnang Suure väina püsiühenduse rajamise võimalikkusele silla või tunnelina läbi kaasnevate looduskeskkonna, majanduslike, sotsiaalsete ja kultuuriliste mõjude hindamise.

Suure väina püsiühenduse riigi eriplaneeringu koostamist ja mõjude hindamise läbiviimist korraldas rahandusministeerium. Planeeringu lähteseisukohtade ja mõjude hindamise väljatöötamise kavatsuse koostamist nõustas Skepast&Puhkim OÜ.

Planeeringu asukoha eelvalikut, uuringute läbiviimist, KSH esimese etapi aruande koostamist ja eskiisprojekti koostamist nõustavad OÜ Reaalprojekt, Maves OÜ, Osaühing Kolm Pluss Üks ja OÜ Hendrikson & Ko.

Riigi eriplaneeringu koostamise ja selle mõjude hindamise käigus oli kavas selgitada välja, kas püsiühenduse rajamine silla või tunnelina on kirjeldatud eesmärke silmas pidades võimalik.

Toimetaja: Mari Peegel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: