Iraagis teeniv Eesti kaitseväe kontingent võttis vastutuse Hollandilt üle

Hiljuti Iraaki jõudnud Eesti kaitseväe kontingent võttis esmaspäeval USA juhitaval operatsioonil Inherent Resolve vastutuse Hollandi kompaniilt üle.

Eesti kontingendi vanem kolonelleitnant Martin Abram ütles, et vaatamata kiirele siirmisele ja lühikesele väljaõppele on Eesti kontingent valmis Hollandilt missiooni eest vastutust üle võtma.

Põhja-Iraagis Erbili piirkonnas oma teenistust alustanud Eesti kontingendi põhiosa moodustab Scoutspataljoni vähendatud jalaväekompanii ESTCOY-18. Üksus paikneb koos rahvusvahelise ühendsihtüksusega Erbili õhuväebaasis.

Hollandi kaitsevägi osales operatsioonil Inherent Resolve kokku kaheksa aastat oma löögiüksusega Stoottroepen, mis on võrreldavas suuruses Eesti üksusega, täites selle aja jooksul erinevaid ülesandeid alates väljaõppe läbiviimisest kuni nüüd eestlastele üle antud vastutuseni.

"Teenistus siin nõuab pidevat tähelepanu ja distsipliini hoidmist, mis võib näilises vaikelus omaette väljakutseks osutuda. Soovin eestlastele nende teenistuses parimat ning mul ei ole kahtlustki, et õnnestute oma ülesannetes," ütles Hollandi kompanii ülem kapten Jeffrey Eesti kontingendile vastutust üle andes.

ESTCOY-18 ülesanded operatsioonil jagunevad laias laastus kolmeks. Baasikaitseülesandes tuleb vastutada baasi turvalisuse eest, mehitades kontrollpunkte nii sõidukite kui ka inimeste kontrolliks. Kiirreageerimisüksusena tuleb hoida kõrget valmisolekut reageerida loetud minutite jooksul kõigile sündmustele, kus ülesannetel hätta jäänud teised üksused kiiresti toetust vajavad. Märkimisväärset tähtsust omav ja suurt paindlikkust nõudev võtmeisikute julgestamise ülesanne toetab igal tasandil poliitiliste ja kaitseväeliste visiitide korraldamist Erbili ümbruses olevas Kurdistani regioonis, mis on oluline võitluses terrorirühmitustega ning rahu hoidmiseks.

Scoutspataljoni kompanii täidab Iraagis ülesandeid suures osas oma tavapärase lahingvarustusega. Üksuse relvastuses on R20 automaadid ja teised käsitulirelvad ning muu relvastus koos erivahenditega. Peamine erisus on harjumuspäraste soomustransportööride ja -lahingumasinate vahetamine operatsioonil kasutatavate soomustatud maasturite vastu, mis vastavad paremini kohalikele oludele.

ESTCOY-18 annab oma ülesanded edasi järgmisele rotatsioonile selle aasta oktoobris.

Operatsiooni Inherent Resolve eesmärk on nõustada ja toetada kohalikke julgeolekujõudusid, kuni nad suudavad iseseisvalt alistada terroristliku islamirühmituse Daesh (ISIS), luues tingimused edasiseks julgeolekualaseks koostööks.

Eesti otsustas liituda Ameerika Ühendriikide juhitava sõjalise koalitsiooniga Iraagis operatsioonis Inherent Resolve (OIR) 2016. aastal, kuid senine mandaat võimaldas kuni viie kaitseväelase lähetamist ühendsihtüksuse staapi. Varem on Eesti osalenud Iraagis operatsioonidel Iraqi Freedom (OIF) aastatel 2003-2009 ja NATO Mission Iraq aastatel 2005-2011 ja alates 2018. aastast praeguseni.

Eesti kaitseväelased on osalenud erinevatel välisoperatsioonidel ligi 30 aastat.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: