Tallinn kehtestab uued maamaksumäärad

Tallinn
Tallinn Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tallinn kehtestab järgmiseks aastaks maamaksumääraks senise 2,5 protsendi asemel 0,5 protsenti. Kuigi tegu on maksimaalse lubatud määraga, siis Tallinna sissetulek väheneb.

Elamumaale ja maatulundusmaale hakkab kehtima maksumäär 0,5 protsenti senise 2,5 protsenti asemel ning ülejäänud sihtotstarvetega maale üks protsent maa maksustamishinnast aastas. Ka edaspidi on Tallinna koduomanikud kuni 1500 ruutmeetri ulatuses maamaksust vabastatud. Lisaks rakendatakse koduomaniku soodustust liitsihtotstarbega maadel elavatele koduomanikele.

Tallinnas puudutab see umbes 25 300 koduomanikku 1100 katastriüksusel. Hinnanguliselt on lisanduva maksuvabastuse maht 2024. aastal umbes 248 000 eurot. 2023. aastal vabastas Tallinna linn kodualuse maa maksust 169 500 koduomanikku.

2022. aastal tehtud korralise hindamise tulemusena muutusid maa maksustamishinnad kõikjal Eestis ning võrreldes eelmise hindamisega 2001. aastal tõusis maa hind Tallinnas keskmiselt 6,8 korda.

Et maaomanikud ei peaks hakkama kordades rohkem maamaksu maksma, vähendati seadusega maksimaalset maamaksumäära seniselt 2,5 protsendilt 0,5 protsendile elamumaa ja maatulundusmaa ning õuemaa kõlviku puhul ning ühele protsendile muu sihtotstarbega maale.

Tallinna abilinnapea Tiit Teriku sõnul tulenes maamaksumäära kehtestamise vajadus tuleneski 2022. aastal läbiviidud maa korralisest hindamisest ja maamaksuseaduse muudatustest. "Maaomaniku maksutõusule on seatud kaitsemehhanism, mis tähendab, et maamaks ei saa kasvada rohkem kui 10 protsenti aastas, kuid mitte väiksema kui viieeurose sammuga," lausus Terik.

Prognoosi kohaselt kujuneks Tallinnal 2024. aasta maamaksu laekumiseks 25,1 miljonit eurot, mis on 2023. aasta laekumise prognoosiga võrreldes 300 000 eurot vähem.

Uued maamaksumäärad hakkavad kehtima 1. jaanuaril 2024.

Toimetaja: Marko Tooming

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: