Soome saadab välja üheksa luurajateks peetavat Vene saatkonna töötajat

{{1686062760000 | amCalendar}}
Venemaa saatkond Soomes
Venemaa saatkond Soomes Autor/allikas: Yle/Sasha Silvala

Soome saadab riigist välja üheksa Venemaa saatkonnas töötavat inimest. Soome teatel tegutsesid need töötajad luurajatena.

Saatkonna töötajate väljasaatmine arutati läbi valitsuse välis- ja julgeolekupoliitika ministrite komisjoni ning presidendi ühisistungil (tp-utva). 

"Otsuse aluseks on Soome kaitsepolitsei (Supo) hinnang," ütles välisministeeriumi tippametnik Marja Liivala.

Soome kaitsepolitsei (supo) teatas Twitteris, et see on Vene luurele Soomes suur hoop.

Naaberriikide suhted on halvenenud alates Venemaa kallaletungist Ukrainale, mille ajel esitas Soome 2022. aasta mais taotluse NATO-ga liitumiseks. Aprillis sai Soomest ametlikult alliansi liige.

Välisminister Pekka Haavisto ütles mais, et Venemaa külmutas aprilli lõpus Soome Moskva saatkonna ja Peterburi konsulaadi pangakontod.

Külmutamine langes kokku Soome riikliku kommunaalettevõtte Fortum teatega, et Moskva haaras kontrolli tema Venemaa tütarettevõtte üle pärast seda, kui president Vladimir Putin allkirjastas ülevõtmise heaks kiitnud määruse.

Venemaa ja Soome on viimase aasta jooksul diplomaatilisi suhteid vähendanud. 

Venemaa paneb alates 1. juulist kinni oma Helsingi saatkonna esinduse Lappeenrantas ning tühistab samast kuupäevast nõusoleku Soome Peterburi peakonsulaadi esinduste tegevuseks Murmanskis ja Petroskois.

Soome sulges oma konsulaaresindused Murmanskis ja Petroskois ajutiselt juba varem sel aastal.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Yle/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: