NATO viib Saksamaa juhtimisel läbi ajaloo suurimad õhujõudude õppused

Saksamaa õhujõudude hävitaja
Saksamaa õhujõudude hävitaja Autor/allikas: SCANPIX/AP/Daniel Karmann

NATO alustab järgmisel nädalal oma ajaloo suurimaid õhujõudude õppusi Euroopas. Õppusi juhib Saksamaa.

Õppusest nimega Air Defender 23 võtab osa 220 sõjalennumasinat 25 NATO ja partnerriigist. Õppustel on kavas operatiiv- ja taktikaline väljaõpe peamiselt Saksamaal, aga ka Tšehhis, Eestis ja Lätis.

USA suursaadik Saksamaal Amy Gutmann ütles, et ehkki õppused on puhtalt kaitseiseloomuga, saadetakse nendega sõnum riikidele nagu Venemaa.

Saksa õhujõudude kindral Ingo Gerhartz ütles, et õppus kavandati 2018. aastal osana vastusest Krimmi annekteerimisele, kuid rõhutas, et see ei ole suunatud kellegi vastu. "Me oleme kaitseallianss ja nii on ka õppused kavandatud,"  Gerhartz 

USA õhurahvuskaardi direktor kindral Michael Loh ütles, et NATO kohustused on "pöördepunktis". "Kogu maailma strateegilisel maastikul on palju muutunud, eriti siin Euroopas," ütles Loh.

"Need õppused keskenduvad Ühendriikide alalise Euroopa kohaloleku täiendamisele ning väljaõppele laiemas ulatuses kui harilikult sel mandril korda saadetakse," lisas Loh.

Gutmann ütles, et ehkki praegu ei ole plaane Air Defender korduvaks muuta, loodab ta siiski, et see ei jää viimaseks.

Gerhartz kinnitas, et õppuste korraldajad teevad kõik, et mitte häirida tsiviillennuliiklust Saksamaal, kus mõnel liidumaal algab koolides suvevaheaeg.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/AFP

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: