Protsendikunst toob Kohtla-Järve ühishoone ette ohaka skulptuuri

Kohtla-Järve politsei- ja piirivalveameti ning päästeameti ühishoone peasissepääsu esisel alal valmis protsendikunsti toel Urmas Viigi skulptuur "Ohakas", mille maksumus ilma käibemaksuta oli 60 000 eurot.

Žürii tegi valiku viie kavandi hulgast. Žürii hinnangul mõjub ligi neli meetrit pikk ja koos betoonalusega ligi kaks meetrit kõrge roostevaba terasest taies juba esimese kogemuse tasandil väga efektselt.

"Kõikidest külgedest vaadeldav soomustatud ohaka orgaanilise vormi kontrast mõjub range arhitektuuri taustal võluvalt. Pimeduse saabudes lisab mängulisust skulptuurist turritavatest torudes süttiv punaste valgustäppide lummav kogum," märkis žürii, mida juhtis Kohtla-Järve ühishoone arhitekt Peep Urb.

Võidutöö autor Urmas Viik ütles ise, et skulptuur "Ohakas" on inspireeritud äärmiselt elujõulise taimest – ohakast, mille käsitlusi leiab nii poeesiast kui ka piiblist.

"Taime turvavad piikjate otstega lehed. Korvõielise ohaka ülaosa on soomustatud ning lõppeb narmjate õitega. Selline kooslus annab taimele tuntavalt militaarse ilme. Kuigi ühishoone töötajate argipäev võib olla karmikoeline, siis skulptuur ei rõhuta seda ülemäära. Ohakas on asetatud rahumeelsesse "puhkeasendisse", lebades betoonist alusel. Pimeduse saabudes lisab mängulisust skulptuurist turritavatest torudes ja soomustest süttiv punaste valguslaikude lummav kogum."

II koht "Tugisambad". Autor/allikas: Jass Kaselaan ja Jenny Grönholm

Teise koha pälvis Jass Kaselaane ja Jenny Grönholmi abstraktse vormikäsitlusega neljast betoonsambast koosnev kavand "Tugisambad".

Autorid iseloomustasid tööd järgmiselt: "Regionaalsusest ja kohaspetsiifilisusest intelligentselt laenavas ja kaasaegsesse keelde panevas teoses on tugisammasteks meie inimesed – seda nii päästeteenistuses, politseis kui piirivalves."

Kolmanda koha saavutas Indrek Köster oma minimalistlikult monumentaalse terasest kompositsiooniga "Kolm tamme". 

Autor iseloomustas tööd järgmiselt: "Matt musta värvi tugeva üldistustega ning kolmest skulpturaalsest tammelehest koosneva kunstiteose idee alguspunktiks on Eesti Vabariigi suur riigivapp ja vapil kujutatud tammelehed. Tugev sümbolivalik vihjab politseinike ja päästjate vormidel olevatele tammelehtedele ja on austusavaldus kõigile hoone töötajatele."

III koht "Kolm tamme". Autor/allikas: Indrek Köster

2011. aastal jõustus kunstiteoste tellimise seadus, mille kohaselt tuleb avalike hoonete ehitustööde maksumusest vähemalt ühe protsendi eest soetada kunstiteoseid. Kunstiteoste hinna ülempiir on alates 2021. aastast 110 000 eurot.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: