Erdogan läheb septembris Venemaale Putiniga Musta mere viljalepet arutama

Türgi president Recep Tayyip Erdogan ja Venemaa president Vladimir Putin kohtusid näost näkku ka 2022. aasta sügisel Kasahstanis
Türgi president Recep Tayyip Erdogan ja Venemaa president Vladimir Putin kohtusid näost näkku ka 2022. aasta sügisel Kasahstanis Autor/allikas: SCANPIX/Vyacheslav Prokofyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Türgi president kavatseb järgmisel nädalal minna Venemaale ja arutada Putiniga Musta mere viljaleppe taastamist. Venemaa taandus leppest eelmisel kuul.

Türgi president Recep Tayyip Erdogan kavatseb minna järgmisel nädalal Venemaale, et arutada Vene presidendi Vladimir Putiniga Musta mere viljaleppe taastamist, kinnitasid Türgi valitsusametnikud Bloombergile. Hiljem kinnitas seda ka Erdogani võimupartei Õigluse ja Arengu Partei (AKP), vahendas Daily Sabah. Venemaa taandus Musta mere viljaleppest eelmisel kuul.

Erdogan võib tõenäoliselt külastada Venemaad 8. septembril enne suundumist Indiasse New Delhis toimuvale G20 grupi riikide tippkohtumisele. Türgi presidendi kantselei pole Erdogani võimalikku reisi ametlikult kommenteerinud.

Türgi president Recep Tayyip Erdogan tahab Venemaaga kokkulepet, mis võimaldaks Ukrainal eksportida taas oma vilja maailmaturule läbi Musta mere. Üleilmsed viljahinnad on alates Venemaa leppest taandumist palju kõikunud ning volatiilsus hindades on olnud veelgi suurem pea Venemaa droonirünnakuid Ukraina sadamataristu vastu.

Türgi on alates Venemaa täieulatusliku sõjalise kallaletungi algusest hoidnud kontakte nii Ukraina kui ka Venemaaga. Türgi president on Vladimir Putiniga alates selle aasta algusest suhelnud vähemalt kümme korda telefoni teel. Lisaks sellele osales Putin videokõne teel Türgi Akkuyu tuumajaama avamisel aprillis.

Recep Tayyip Erdogan osales eelmisel nädalal ka Kiievis toimunud Krimmi platvormi tippkohtumisel, kus ta ütles, et Türgi ei soovi astuda samme, mis suurendaks pingeid ja katkestaks rahu Mustal merel.

Vene presidendi administratsiooni esindaja Dmitri Peskov ütles esmaspäeval ajakirjanikele, et kohtumine kahe presidendi vahel toimub varsti. Peskov ei öelnud millal on kohtumine kavas, vahendas Interfax.

Veel augusti alguses ringlesid meedias teated, et Vladimir Putin külastab Türgit, kuid seda ei juhtunud. Ukraina president Volodõmõr Zelenski käis Istanbulis juulis ning Türgi president Tayyip Erdogan lubas tollal, et ka Vene president reisib augustis Türki arutamaks Musta mere viljaleppe pikendamist. 

Toimetaja: Allan Aksiim

Allikas: Bloomberg, Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: