Uuring: Indias ja Hiinas süsinikuheide elaniku kohta kasvab, läänes kahaneb
Suurbritannia, Saksamaa ja USA suutsid heitkoguseid elaniku kohta oluliselt vähendada, kuid Indias ja Hiinas emissioon kasvab, selgub energiaalase mõttekoja Ember teisipäeval avaldatud uuringust.
G20 riikide süsinikuheide elaniku kohta kasvab jätkuvalt vaatamata kliimalubadustele ja mõnede riikide üleminekupüüdlustele, näitas teisipäeval avaldatud uus uuring.
G20, mille juhid kohtuvad sel nädalavahetusel New Delhi's, on vastutav 80 protsendi eest ülemaailmsest energiasektori heitkogusest.
Juulis peetud kõnelustel ei jõutud kokkuleppele selles, et ülemaailmsed heitkogused peaksid saavutama haripunkti 2025. aastaks ning taastuvenergia kasutamist tuleb massiliselt suurendada.
Aastatel 2015–2022 kasvasid G20 söeheitmed elaniku kohta üheksa protsenti, selgub taastuvenergiat propageeriva energiaalase mõttekoja Ember teisipäeval avaldatud uuringust.
Kaksteist G20 liiget, sealhulgas Suurbritannia, Saksamaa ja USA, suutsid siiski heitkoguseid elaniku kohta oluliselt vähendada. Kuid Indias, Indoneesias ja Hiinas emissioon kasvab.
Indoneesia, mis sai eelmisel aastal rikastelt riikidelt 20 miljardi dollari ulatuses toetuslubadusi, et end kivisöest võõrutada, kasvatas tegelikkuses heitkoguseid elaniku kohta 56 protsenti võrreldes 2015. aastaga.
"Hiinat ja Indiat süüdistatakse sageli kui suurimaid söeenergiaga saastajaid maailmas. Kuid kui arvestada rahvaarvu, siis Lõuna-Korea ja Austraalia olid 2022. aastal kõige suuremad saastajad," ütles Emberi globaalse ülevaate juht Dave Jones.
Paljud G20 liikmed ei ole veel avalikustanud kõikehõlmavaid söeenergiast loobumise strateegiaid, märkis Ember.
Rühm kutsus G20 liikmeid üles leppima sel nädalavahetusel kokku taastuvenergia kolmekordistamises 2030. aastaks ja pakkuma selget poliitikat söeenergia järkjärguliseks kaotamiseks.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: BNS/AFP