Tšehhi peaminister kaalub saatkonna üleviimist Jeruusalemma

Jeruusalemm
Jeruusalemm Autor/allikas: SCANPIX/AFP/Ahmad Gharabli

Tšehhi peaminister Petr Fiala toetab saatkonna üleviimimist Tel Avivist Jeruusalemma, kuid tal tuleb seista silmitsi koalitsioonipartnerite vastasseisuga.

USA viis oma saatkonna Jeruusalemma üle juba 2018. aastal. Tšehhi on eri valitsuste juhtimisel olnud tugev Iisraeli toetaja, seega otsus poleks üllatav. Samas on saatkonna asukoht poliitiliselt tundlik teema, sest Jeruusalemma peavad oma pealinnaks nii Iisrael kui Palestiina võimud.

"Isiklikult olen toetanud Tšehhi saatkonna üleviimis Jeruusalemma pikka aega. Olen veendunud, et see oleks soovitatav samm praegu," ütles Tšehhi peaminister Petr Fiala.

Peaminister lisas, et ta arutab teemat koalitsioonipartneritega. Fiala arvates võib saatkonna üleviimine võtta kõigest mitu kuud.

Piraadipartei esindajast välisminister Jan Lipavský ei toeta saatkonna üleviimist, sest pole täidetud kolm olulist eeltingimust.

Lipavský nimetab probleemideks vastuolu rahvusvahelise õigusega, Euroopa Liidu kokkulepitud seisukohast kõrvale kaldumist ning otsusest tulenevat julgeolekuriski.

Ka Tšehhi president Petr Pavel ei toeta ettepanekut, viidates vajadusele toetada EL-i ühtset välispoliitikat Iisraeli ja Hamasi vahelise sõja tingimustes.

Iisrael kontrollib Jeruusalemma lääneosa alates riigi rajamisest. Jeruusalemma idaosa läks Jordaania käest Iisraeli kontrolli alla 1967. aastal.

Enamik riike ja ÜRO ei tunnusta Jeruusalemma Iisraeli pealinnana, kuigi seal asuvad Iisraeli parlament Knesset ja valitsuse residents.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Euractiv

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: