Biden: Hamas ja Putin mõlemad tahavad hävitada naaberdemokraatiaid

{{1697767560000 | amCalendar}}
Joe Bideni kõne
Joe Bideni kõne Autor/allikas: SCANPIX/AP/Jonathan Ernst

USA president Joe Biden pidas neljapäeval Valge Maja ovaalkabinetis kõne, et saada ameeriklased toetama Ukraina ja Iisraeli kaitsmist relvakonfliktides. Biden rõhutas, et kui USA ei aita peatada Venemaa agressiooni Ukrainas, saavad sellest julgustust terroristid ja agressorid kogu maailmas. Ameerika Ühendriikide president nimetas ka Balti riike, keda Venemaa juhid on ähvardanud.

Biden ütles alustuseks, et nii Iisraeli ründavad terrorirühmituse Hamas võitlejad ja ka Venemaa liider Vladimir Putin püüavad hävitada naaberdemokraatiaid.

Järgmisel aastal teiseks ametiajaks pürgiv president pöördus ameeriklaste poole vähem kui ööpäev pärast solidaarsusvisiiti Iisraeli.

"Kui terroristid ei pea maksma oma tegude eest, kui diktaatorid ei pea maksma, siis nad põhjustavad veelgi rohkem kaost ja surma, rohkem hävingut. Nad jätkavad ja nende põhjustatud kahjud jätkavad Ameerika jaoks kasvamist," rääkis Biden.

"Nii et kui me ei peata Putini isu võimu ja kontrolli saavutamiseks Ukrainas, siis ta ei piirdu ainult Ukrainaga," rõhutas USA president. Ta viitas Venemaa hoiatusele Poola suhtes, et selle läänepoolsed alad on Poola koosseisus ainult tänu Venemaale.

"Tema üks lähimaid nõunikke, endine president (Dmitri Medvedev - toim.) on öelnud, et Eesti, Läti ja Leedu on Venemaa Balti provintsid – nad kõik on meie NATO liitlased. NATO on 75 aastat hoidnud Euroopas rahu, ta on olnud Ameerika julgeoleku nurgakivi," rõhutas USA president.

"Ja kui Putin ründab mõnda NATO liitlast, siis me kaitseme iga tolli NATO territooriumist, nagu seda nõuab NATO leping," rääkis Biden, kes rõhutas samas, et USA ei otsi konflikti Venemaaga.

Samas meenutas USA president, et Ameerika Ühendriikide käitumist Ukraina toetamisel jälgivad tema vastased mujal maailmas, eriti Lähis-Idas. "Kui me jalutame minema ja laseme Putinil saavutada oma eesmärgid Ukrainas, siis agressorid mujal maailmas saavad julgustust teha seda sama. Kasvab risk, et kaos ja konfliktid levivad ka mujale maailma – India ja Vaikse ookeani piirkonda, Lähis-Itta, eriti Lähis-Itta," rõhutas ta.

"Hamas ja Putin esindavad erinevaid ohte, kuid see on neil ühine: nad mõlemad tahavad naaberdemokraatiat täielikult hävitada," ütles Biden televisioonis edastatud kõnes.

Parimal eetriajal kõlanud kõnega valmistas demokraadist president ette pinda palumaks USA kongressil kiita heaks 100 miljardi dollariline ühispakett toetuseks Ukrainale ja Iisraelile.

Bideni veendumusel tugevdab see abi USA julgeolekut terveteks põlvkondadeks.

"See on arukas investeering, mis maksab Ameerika julgeolekule põlvkondade kaupa dividende. See aitab meil hoida Ameerika vägesid ohtudest eemal. See aitab meil ehitada maailma, mis on turvalisem, rahulikum ja jõukam meie lastele ja lastelastele," rääkis Biden.

Ameerika president kinnitas, et Ühendriigid jäävad vabaduse ülemaailmseks valvuriks ja USA jaoks on panused Ukraina ja Iisraeli hülgamiseks liiga suured.

Biden kutsus neljapäeval ameeriklasi ühtlasi üles erimeelsuste hülgamisele ning ühinema Iisraeli ja Ukraina sõjalise toetusega, mis on nende kodanikukohustus maailma ees.

"Me ei saa lasta väiklasel erakondlikul vihasel poliitikal takistada meie vastutust suure rahvana. Me ei saa ega luba võita terroristidel nagu Hamas ja türannidel nagu Putin. Ma keeldun laskmast sellel juhtuda," toonitas Biden pöördumises rahvale.

Toimetaja: Mark Gerassimenko, Mait Ots

Allikas: AFP-STT-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: