Pašinjan: kooskõlastasime Aserbaidžaaniga rahulepingu põhipunktid

Nikol Pašinjan
Nikol Pašinjan Autor/allikas: SCANPIX/EPA/JULIEN WARNAND

Armeenia peaminister Nikol Pašinjan ütles neljapäeval, et Aserbaidžaaniga on rahulepingu peamised põhimõtted kokku lepitud.

"Meie poliitiline tahe sõlmida lähikuudel rahuleping Aserbaidžaaniga on vankumatu. Tegelikult lepiti Aserbaidžaaniga Brüsselis läbirääkimistel kokku rahu kolmes peamises põhimõttes," ütles Pašinjan parlamendis esinedes.

Tema sõnul on need põhimõtted seotud Armeenia ja Aserbaidžaani ala terviklikkuse vastastikuse tunnustamisega, piiride mahamärkimisega 1991. aasta Almatõ (Alma-Ata) deklaratsiooni ja NSV Liidu kindralstaabi 1974-1990 kaartide alusel.

"Lisaks lepiti kokku, et Armeenial ja Aserbaidžaanil ei ole alalisi nõudmisi ning nad kohustuvad edaspidi selliseid nõudeid mitte esitama. Ja kolmandaks, piirkondlike ühenduste tõketest vabastamine peaks toimuma riikide suveräänsusest lähtuvalt," lisas Pašinjan.

Armeenia ja Aserbaidžaan pidasid Mägi-Karabahhi ja seda ümbritseva ala pärast maha kaks sõda. Nendest esimese võitis 1990. aastate alguses Armeenia. 2020. aastal puhkes teine Mägi-Karabahhi sõda. Selle võitis Aserbaidžaan. 

Aserbaidžaan alustas septembris uut sõjalist operatsiooni ja Bakuu kontrollib nüüd kogu Karabahhi piirkonda.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: