X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Soome jätab idapiiril lahti ainult ühe piiripunkti

{{1700673240000 | amCalendar}}
Soome-Vene Raja-Jooseppi piiripunkt
Soome-Vene Raja-Jooseppi piiripunkt Autor/allikas: Kirsti Länsman/Yle

Soome valitsus teatas kolmapäeval, et paneb asüülitaotlejate kasvanud voogude tõttu kinni veel kolm Venemaaga ühist piiripunkti. Soome-Vene piiril jääb avatuks ainult Raja-Jooseppi piiripunkt.

Pressikonverentsil osalenud Soome peaminister Petteri Orpo ütles, et valitsuse ülesanne on tagada soomlaste turvalisus. Avatuks jääb ainult Raja-Jooseppi piiripunkt. 

Soome pani hiljuti kinni neli Venemaaga ühist piiripunkti. Riik jättis siis lahti Vartiuse, Salla, Kuusamo ja Raja-Jooseppi piiripunktid. Migrandid üritavad aga endiselt piiripunktide kaudu Soome siseneda. Seetõttu karmistab Helsingi piiripiiranguid veelgi. 

Orpo ütles, et valitsus jälgib olukorda tähelepanelikult. Orpo sõnul pole piirangud suunatud kellegi vastu, riik tahab tugevdada oma julgeolekut. 

Siseminister Mari Rantaneni sõnul jõustuvad uued piirangud ööl vastu laupäeva. Meetmed jäävad jõusse vähemalt kuni 23. detsembrini. See tähendab, et Venemaalt saab siis Soome ainult Raja-Jooseppi piiripunkti kaudu. Valitsus otsustas sinna piiripunkti koondada rahvusvahelise kaitse taotlused. 

Raja-Joosepp on kõige põhjapoolsem piiripunkt. Orpo sõnul saatis valitsus nii selge signaali, et muu piiriliiklus on peatatud.

Uued piirangud põhinevad piirivalveseadusel. Rantaneni sõnul on piirangute aluseks nii avaliku korra kui ka riigi julgeoleku tagamine. 

"Need on väga erakordsed meetmed. Eesmärk on see nähtus välja juurida," ütles Rantanen.

Soome piirivalveseaduse kohaselt saab valitsus otsustada piiripunktide sulgemise või piiriületuse piiramise kasuks, kui sulgemine või piiramine on vajalik, et tõrjuda tõsist ohtu näiteks avalikule korrale või riigi julgeolekule.

Rantanen ütles, et migrantide arvukuse vähenemine idapiiri lõunaosas näitab, et varem vastu võetud piiripiirangud töötavad. Minister siiski hoiatas, et rändesurve võib jätkuda ja riik peab olema selleks valmis.

Viimasel ajal on Venemaalt tulnud Soome idapiirile senisest rohkem asüülitaotlejaid, sest Venemaa võimud lubavad piirile inimesi ilma Soome sisenemiseks vajalike reisidokumentideta. Asüülitaotlejate päritoluriikideks on muu hulgas Iraak, Süüria, Jeemen, Türgi ja Somaalia.

Toimetaja: Karl Kivil

Allikas: Yle

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: