X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Läti kompenseerib kodutarbijatele energia hinnatõusu

Foto: Ken Mürk/ERR

Läti kompenseerib kodutarbijatele energia hinnatõusu, sest parlament kiitis heaks mitme seaduse muudatused. Majapidamiste toetused arvutatakse edaspidi välja automaatselt, lähtudes valitsuse kehtestatud hinnalaest.

Läti jaotusvõrk plaanis ulatuslikku hinnatõusu ja tõsta tariifi kuni 75 protsenti. Selle vastu olid nii president kui ka paljud teised poliitikud, nõudes hinna ümbervaatamist.

Nüüd kiitis parlament heaks kolme seaduse muudatused. Elektri- ja soojusenergia kompensatsiooni saab edaspidi automaatselt, lähtudes iga konkreetses majapidamises elava inimese andmeist maksuametis, sotsiaalteenistuse ja migratsiooniametis.

Uus süsteem peaks olema õiglasem ja kiirem. Valitsuse ülesanne on täpsustada nii sissetulekute tase kui ka energia hinnalagi, mille alusel hüvitist makstakse.

"Kehtestame kindlaks ajaks riikliku toetuse, vähendamaks energiahinna suure tõusu mõju rahva heaolule. Peamine on minna üle helikopteritaoliselt toetussüsteemilt sihipärasele toetusele. Loome elektroonilise süsteemi, mis võimaldab hüvitist maksta automaatselt," ütles Läti seimi majandus-, keskkonna- ja regionaalpoliitika komisjoni liige Andris Kulbergs.

Juba varem on otsustatud, et oktoobrist aasta lõpuni kompenseeritakse 60 protsenti elektri jaotustariifi fikseeritud osast. 1. jaanuarist kaheks aastaks aga kehtestatakse hinnalagi faasi- ja ampritasu tõusule. Näiteks: ühendus - kolm faasi ja 25 amprit - ei tohiks tuua hinnatõusu rohkem kui kuus eurot kuus.

95 portsendile Läti majapidamistest toob see hinnatõusupiirang leevendust, riigieelarvest tuleb aga leida 50 miljonit eurot, et jaotusvõrgule hüvitada saamata jääv tulu.  

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: