X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Õpilased ehitasid Noarootsi koolihariduse ajaloo auks piparkoogimaju

Foto: Juhan Hepner/ERR

Jõuludeni on veel üle kolme nädala, kuid Haapsalus asuvas Rannarootsi muuseumis tegid kooliõpilased juba terve rea piparkoogimaju. Seda ei tehtud aga niisama, vaid ettevõtmisel oli ka haridusajalooline mõte.

Noarootsi ja Nõva kooli õpilased meisterdasid Rannarootsi muuseumis kaks päeva piparkoogimaju. Et lapsed laudade taha ära mahuksid, käidi meisterdamas rühmadena. Maja detailide suhkrusiirupiga kinnitamisel olid abiks muuseumitöötajad.

Gerdi sõnul oli piparkoogimaja ehitamise juures kõige keerulisem katuse tegemine. Ka Rogeri sõnul tuli piparkoogimaja ehitamisel ette raskusi.

"Vahepeal on ikka raske. Nurk läheb kogu aeg meelest ära, et üks sentimeeter peab jätma vahet," selgitas ta. Kõige huvitavam oli tema hinnangul piparkookide glasuurimine.

Piparkoogimaju ei tehtud aga lihtsalt niisama. See oli omamoodi austusavaldus Noarootsi kihelkonna koolihariduse ajaloole, mis algas aastal 1650 esimese sealse talurahvakooliga. Iga piparkoogimaja sai nime mõne selles kihelkonnas asunud koolimaja järgi.

"Noarootsi kihelkonnas on olnud koole läbi aegade ligi veerandsada. Kõige rohkem koole oli 20. sajandi alguses," rääkis Rannarootsi muuseumi juhataja Ülo Kalm.

Piparkoogimaju saab Rannarootsi muuseumis uudistada 9. detsembrini, mil need rändavad edasi Noarootsi kooli.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: