X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Valitsus lepib kohtu otsusega tühistada krüptoärimeeste väljasaatmine

Kalle Laanet.
Kalle Laanet. Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Valitsus lepib Tallinna ringkonnakohtu otsusega, mis tühistas otsuse anda Ameerika Ühendriikidele välja kuritegudes kahtlustatavad krüptoärimehed Ivan Turõgin ja Sergei Potapenko, kirjutab Postimees.

Justiitsminister Kalle Laaneti sõnul otsustas valitsus, et ei vaidlusta ringkonnakohtu 29. novembri otsust, millega kohus tühistas valitsuse varasema otsuse anda Turõgin ja Potapenko välja USA-le, teatas ajaleht.

"Samas on õigus algatada uus haldusmenetlus nende puuduste kõrvaldamiseks, mille Tallinna ringkonnakohus välja tõi. Ja kohus tõstis esile, et valitsus ei ole piisavalt uurinud kinnipidamistingimusi USA vanglates. Oleme juba teinud vastavasisulise päringu USAsse ja saanud ka ühe vastuse, mida veel täpsustame," ütles Laanet.

"Valitsus otsustas, et ei kaeba ringkonnakohtu otsust edasi, vaid kaalub selle valguses kahe kodaniku väljaandmist uuesti. Selleks hinnatakse ringkonnakohtu välja toodud asjaolusid. USA väljaandmistaotlused on jõus ja väljaandmismenetlus jätkub," lisas justiitsministeerium.

Valitsus otsustas Ameerika Ühendriikides toime pandud elektroonilises kelmuses ning kuritegelike kokkulepete sõlmimises kahtlustatavate Eesti kodanike Turõgini ja Potapenko väljaandmise 7. septembril.

Ringkonnakohtu hinnangul tuli valitsuse korraldused tühistada põhjusel, et oluliselt oli rikutud uurimiskohustust ja jäetud kontrollimata kaebajate väited ja esitatud tõendid kinnipidamistingimuste kohta Ameerika Ühendriikide kinnipidamisasutuses, kuhu kaebajad suure tõenäosusega pärast väljaandmist paigutataks. Samuti oli jäetud kontrollimata, kas väljaandmine riivaks kaebajate põhiõigusi kumulatiivselt määral, et väljaandmise asemel tuleks kaaluda kriminaalmenetluse läbiviimist Eestis. Kokkuvõtvalt oli vastustaja jätnud kaebajate väljaandmise proportsionaalsuse hindamisel osa olulistest asjaoludest arvesse võtmata. Sellega tehti oluline kaalutlusviga, mis võis viia sisuliselt väära otsuseni, märkis kohus. Viidatud uurimiskohustust ja oluliste asjaolude kaalumist ei saa haldusorgani asemel toimetada halduskohus, lisas ringkonnakohus.

Euroopa Liit ja USA sõlmisid lepingu kahtlusaluste, süüdistatavate ja karistatute väljaandmise asjus aastal 2003, Eesti allkirjastas selle 2006. Ajavahemikus 2016–2023 on leppe alusel Eesti andnud USA-le välja üle 20 inimese. 

Keskkriminaalpolitsei koos FBI-ga pidasid mullu novembris ühisoperatsiooni käigus Tallinnas kinni Potapenko ja Turõgini kelmuse ja rahapesu kahtlustusega. Kahtlustuse järgi oli kannatanutele tekitatud üle 575 miljoni dollarini ulatuv kahju.

Allikas: Postimees

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: