X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Vatikan andis tingimusliku loa samasooliste paaride õnnistamiseks

LGBT+ kogukonna sümboliks olev vikerkaarelipp katoliku kiriku fassaadil Austria pealinnas Viinis.
LGBT+ kogukonna sümboliks olev vikerkaarelipp katoliku kiriku fassaadil Austria pealinnas Viinis. Autor/allikas: SCANPIX/AFP/ALEX HALADA

Vatikan kiitis esmaspäeval heaks samasooliste paaride õnnistamise tingimusel, et see ei ole katoliku kiriku ametlik riitus ning seda ei kohaldata abielu sõlmimisel ega kooselu registreerimisel.

Paavst Franciscuse heakskiidu saanud dokumendiga toetab Vatikan "paaride õnnistamise võimalust ebatüüpilistes olukordades ja samasooliste paaride puhul".

"Ei tohiks takistada ega keelata kiriku lähedust inimestele igas olukorras, milles nad võiksid otsida Jumala abi lihtsa õnnistuse kaudu," märkis Vatikan.

Ent samas ei muuda see katoliku kiriku hoiakut samasooliste abielu ega muude liitude suhtes. Kirik jääb seisukohale, et abielu on vaid mehe ja naise liit eesmärgiga saada lapsi.

"Kooselu registreerimisel ei tohi paar saada õnnistatud ja registreerimine ei tohiks kuidagi olla seotud õnnistamise rituaaliga."

Dokumendi teksti koostanud Vatikani usulise osakonna juhti tsiteeriti sissejuhatuses, öeldes, et tegemist on Vatikani õnnistamiste seisukoha laiendamise ja rikastamisega, mis tugineb kõiges avatud kiriku põhimõtet toetava paavst Franciscuse pastoraalsel nägemusel.

Aastal 2021 teatas Vatikan, et kirikul ei ole voli õnnistada samasoolisi liite, sest jumal ei saa õnnistada pattu.

Esmaspäevase avaldusega jäädi sisulises plaanis sama põhimõtte juurde.

"Vältimaks igasugust segadust või skandaali", ei tohi samasooliste paaride õnnistamist teha mingisuguse riideeseme, žesti või sõnadega, mis on kohased abielule, märkis kirik.

"Selline õnnistus võib aga leida oma koha muudes kontekstides, näiteks külaskäigul pühamusse, kohtumisel preestriga, grupiviisilise palveütlemise käigus või palverännaku ajal," seisis dokumendis.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: AFP/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: