X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Rumeenia ja Bulgaaria on astumas sammu lähemale Schengeni liikmesusele

Bulgaaria ja Rumeenia saavutasid kokkuleppe Austriaga Schengeni alaga osaliseks liitumiseks. Bulgaaria ja Kreeka maismaisel piiril jätkub kontroll veel siiski teadmata ajaks.
Bulgaaria ja Rumeenia saavutasid kokkuleppe Austriaga Schengeni alaga osaliseks liitumiseks. Bulgaaria ja Kreeka maismaisel piiril jätkub kontroll veel siiski teadmata ajaks. Autor/allikas: SCANPIX/AFP PHOTO/STR

Rumeenia ja Bulgaaria saavutasid kokkuleppe Austriaga, mis võimaldab kahel Balkani riigil liituda osaliselt Schengeniga juba märtsis 2024.

Kokkuleppe kohaselt saab reisida Rumeeniast ja Bulgaariast Schengeni ala riikidesse piirikontrollita lennukiga ja mere teel. Rumeenia ja Bulgaaria maismaisel piiril Schengeni riikidega jääb siiski veel piirikontroll kehtima.

Läbirääkimised Schengeni alla täieliku astumise üle jätkuvad järgmisel aastal.

Austria on seni olnud Bulgaaria ja Rumeenia Schengeni-liikmesuse vastu, näiteks hääletas Viini esindaja aasta tagasi EL-i siseministrite kohtumisel Sofia ja Bukaresti Schengeniga liitumise vastu.

Viini poliitikute sõnul püsib ebaseaduslik sisseränne kahe riigi kaudu mujale Euroopa Liitu veel kõrge. Bulgaaria ja Rumeenia esindajad vaidlevad aga vastu, et ebaseaduslikud sisserännevood leiavad aset peamiselt Lääne-Balkani riikide kaudu.

Euroopa Komisjoni sõnul täidavad Rumeenia ja Bulgaaria kõik tingimused Schengeni alaga liitumiseks.

Samas jääb kaks riiki oluliseks teekonnaks narko-, relva- ja inimsmugeldajate jaoks.

Rumeenia sotsialademokraadist peaminister Marcel Ciolacu avaldas rõõmu osalise kokkuleppe saavutamise üle.

"Märtsist alates saavad rumeenlased kasu Schengeni eelistest õhu- ja mereteedel. Olen veendunud, et 2024. aasta jooksul suudame kokku leppida ka maismaapiiride osas," ütles Ciolacu.

Rumeenia rahandusministeeriumi sõnul suurendaks Schengeni alaga liitumine riigi sisemajanduse koguprodukti (SKP) poole protsendi võrra aastas.

Austriat valitsev konservatiivne Rahvapartei (ÖVP) lubas mitmetel eelmistel valimistel vähendada ebaseaduslikku sisserännet. Migratsiooni osas veelgi karmimate positsioonidega parempopulistlik Vabaduspartei (FPÖ) juhib aga arvamusküsitlustes ning võib loota võidule järgmise aasta Euroopa Parlamendi ja Austria üldvalimistel.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Reuters

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: