X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Prantsuse ja Saksamaa inflatsioon kasvas detsembris

Prantsuse kauplusekett Carrefour keeldub PepsiCo selliste toodete müügist nagu Lay krõpsud, sest ettevõte kasvatas toodete hulgimüügihinda liiga palju.
Prantsuse kauplusekett Carrefour keeldub PepsiCo selliste toodete müügist nagu Lay krõpsud, sest ettevõte kasvatas toodete hulgimüügihinda liiga palju. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/STEPHANIE LECOCQ

Prantsuse ja Saksamaa inflatsioon kasvas detsembris võrreldes novembrikuuga, selgus neljapäeval avaldatud andmetest. Enim kiirenes energiahindade tõus.

Prantsuse statistikaameti INSEE teatel kasvasid detsembris hinnad võrreldes aasta taguse ajaga 4,1 protsenti, veel novembris oli sama näitaja 3,9 protsenti. Reutersi küsitletud analüütikud ennustasidki 4,1-protsendilist hinnatõusu.

Kui toiduhindade tõus aeglustus detsembris võrreldes novembriga 7,7 protsendilt 7,1 protsendile, siis  energiahinnad tõusid 3,1 protsendilt 5,6 protsendini.

Ka Saksamaal tõusis detsembris inflatsioon. Saksa föderaalse statistikaameti Destatise sõnul kasvasid hinnad detsembris 3,7 protsenti võrreldes aasta taguse ajaga, samas kui novembris oli vastav näitaja 3,2 protsenti. Reutersi küsitletud analüütikud ennustasid veidi kõrgemat, 3,8-protsendilist hinnatõusu detsembris.

Toiduhindade tõus aeglustus detsembris võrreldes novembriga 5,5 protsendilt 4,5 protsendini. Kui veel novembris langesid energiahinnad võrreldes eelnenud aasta sama perioodiga 4,5 protsendi võrra, siis detsembris tõusid energiahinnad juba 4,1 protsenti.

Pärast inflatsiooniandmete avalikustamist tõusis Prantsuse ja Saksamaa riigivõlakirjade tootlus. Kõrgem inflatsioon vähendas investorite lootust, et Euroopa Keskpank (ECB) langetab lähiajal intressimäärasid. Kõrge riigivõlakirjade tootlus on seotud kõrgete intressimäärade ootusega.

"Asjaolu, et tootlus on kasvanud täna, võib olla tingitud just sellest, et [Saksa] inflatsiooniandmed kasvasid," ütles analüütik Michael Weidner Reutersile.

"Soovmõtlemine, et inflatsioon on läbi ega naase, ei vastanud kunagi tõele ning inimesed on alles nüüd hakanud sellega leppima," lisas ta.

Reedel avaldab Eurostat euroala riikide inflatsiooniandmed.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: Reuters/Destatis

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: