X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

IEA: tuumaenergia tootmine püstitab 2025. aastal rekordi

Prantsuse tuumajaam Cattenomi kommuunis.
Prantsuse tuumajaam Cattenomi kommuunis. Autor/allikas: SCANPIX/REUTERS/YVES HERMAN

Tuumaenergia tootmine tõuseb 2025. aastal rekordkõrgeks, samas kui fossiilkütuste tarbimine väheneb, prognoosib Rahvusvaheline Energiaagentuur (IEA) kolmapäeval avaldatud aruandes. Ühtlasi toodetakse 2025. aasta algusest alates rohkem energiat taastuvenergiaallikatest kui söest.

Ennustus lähtub asjaolust, et Hiina, India, Lõuna-Korea ja mõned Euroopa riigid kavatsevad võtta lähiajal kasutusele uued, veel ehitusjärgus tuumareaktorid. Samuti peaks turule naasma mitu alates 2011. aastast saadik peatatud Jaapani tuumareaktorit ning kasvab Prantsuse reaktorite toodang, vahendab The Guardian.

Samuti ennustatakse nõudluse kasvu elektri järele, sest paljud madalate süsinikuheitmetega tehnoloogiad nagu elektrisõidukid ja soojuspumbad töötavad elektril, mitte naftal või gaasil.

Taastuvenergia tootmise kasv peaks prognoosi järgi katma kogu lisanõudluse. Taastuvelekter moodustab järgmise aasta alguses umbes kolmandiku maailma elektritootmisest.

Kokku kasvas nõudlus elektri järele eelmisel aastal 2,2 protsendi võrra ning see nõudluse kasv tõuseb keskmiselt 3,4 protsendi võrra 2024. kuni 2026. aastani. Suurem osa sellest kasvust toimub Hiinas, Indias ja Kagu-Aasia riikides.

Siiski hoiatas IEA, et uute elektri tootmisvõimsuste lisandumine pole maailmas ühtlane. Ühe näitena tuuakse välja Aafrika, kus elektri tootmine küll absoluutarvestuses kasvab, kuid elektri tootmine elaniku kohta on suuresti stagneerunud 30 aastat järjest.

"Rahvusvaheline kogukond peaks töötama koos Aafrika valitsustega, et tagada hädavajalikku progressi [ligipääsus elektrile], mida on vaja," rõhutas IEA tegevjuht Fatih Birol.

Üldiselt on aga Birol prognoosiga rahul.

"Elektri tootmisel eraldub rohkem süsinikdioksiidi heitmeid kui üheski teises maailmamajanduse sektoris, seega on lootustandev näha, et kiire taastuvenergia kasv ning järjekindel tuumaenergia laienemine katavad kogu nõudluse kasvu elektri järele järgmise kolme aasta jooksul," ütles Birol.

Birol mainis peamiste teguritena aina odavamat päikeseenergiat ning tuumaenergia tagasitulekut, mida ta nimetas oluliseks.

"Kuigi rohkem progressi on kiiresti vaja, need on väga lootustandvad trendid," lisas Birol.

Toimetaja: Mark Gerassimenko

Allikas: The Guardian

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: