X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Raport: Eestis on 2300 muul alal töötavat õpetajaharidusega inimest

Õpetajad tänavu 21. jaanuaril toimunud meeleavaldusel Toompeal.
Õpetajad tänavu 21. jaanuaril toimunud meeleavaldusel Toompeal. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Eestis on 2300 inimest, kes on lõpetanud õpetajakoolituse, kuid ei tööta õpetajana, selgub Arenguseire Keskuse lühiraportist.

Muus valdkonnas töötavate õpetajaharidusega inimeste arv on võrreldav 14 protsendiga õpetajate üldarvust. Suurim õpetajate reserv on Harju, Tartu ja Ida-Viru maakonnas, teatas Arenguseire Keskus pühapäeval pressiteate vahendusel.

Keskuse ekspert Eneli Kindsiko kommenteeris, et õpetajaharidusega inimeste suurem rakendamine aitaks leevendada õpetajate puudust, ent kasvatada ka kvalifikatsiooniga õpetajate osakaalu koolides. "Igal aastal lahkub Eesti koolidest ajutiselt või püsivalt keskmiselt 1500 õpetajat ning viimase viie aasta jooksul lahkunud moodustavad kõige väärtuslikuma õpetajate reservi. Teadusuuringute kohaselt on see kõige olulisem ajaaken õpetajate tagasi meelitamiseks," tõi Kindsiko välja. Õpetajate reservist üle poole paikneb Tallinnas ja Tartus ehk just seal, kus õpetajate ülekoormus ja puudus on kõige suuremad.

Aastatel 2005-2022 lõpetas Eesti ülikoolides õpetajakoolituse eriala 6218 inimest, nendest töötas õpetajana 2023. aastal 3654 ehk 59 protsenti ning 38 protsenti ehk 2337 inimest on õpetajate reserv.

Arvestades, et Eestis on praegu 16 942 tegevõpetajat, on reservi suuruseks 14 protsenti. Õpetajate reservist 53 protsenti on alla 40-aastased inimesed.

Suurim õpetajate reserv on Harju, Tartu ja Ida-Viru maakonnas, kuid see on märkimisväärne ka mõnes teises piirkonnas - näiteks Võru maakonnas on õpetajakoolituse läbinuid, kes ei tööta õpetajana koguni 60 inimest, Saaremaal 45 inimest.

Arenguseire Keskus toob oma lühiraportis välja, et Tallinna ja Tartu tööturul on õpetajaks õppinul rohkelt tasuvamaid alternatiive, kuid just nendes linnades on täna suurim õpetajate puudus. "Õpetajate nappuse leevendamiseks tuleb pöörata senisest palju suuremat tähelepanu eelkõige õpetajate reservile. See on riigile oluliselt kiirem ja tulusam, kui panustada järjest enam õpetajakoolituse kasvatamisse oludes, kus arvestatav osa koolituse läbinutest õpetajana tööle ei lähe," sõnas Kindsiko.

Tänasel tööturul on aga uurimata see, kuidas koolijuhid suhtuvad lahkuvatesse õpetajatesse ning kuidas nad kujundavad lahkuva õpetaja lahkumiskogemust, näiteks, kas peetakse lahkumisvestlusi. "Kui ametist lahkumine on toimunud tundega, et õpetajat oodatakse tagasi, on õpetajad altimad kooli tööle naasma ning koolijuhtidel tekib enda kooli õpetajate reserv," rõhutas Kindsiko.

Lühiraport "Õpetajate reserv Eestis" on osa Arenguseire Keskuse uurimissuunast "Õpetajate järelkasvu tulevik".

Arenguseire Keskus on riigikogu juures tegutsev ühiskonna ja majanduse tulevikuarenguid analüüsiv mõttekoda, mis uurib ja analüüsib ühiskonna pikaajalist arengut ja suundumusi.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: