Ida-Virumaa koolidele korraldati tuhamäel keemiatund
Ida-Virumaa kahe kooli gümnasistidel oli teisipäeval teistmoodi keemiatund. Püssi tuhamäe jalamil räägiti neile ringmajandusest ning anti maitsta ja käega proovida tuhamäest tehtud tooteid.
Ida-Virumaa tuhamägede väärindamise projekti eestvedajad andsid tuhamäetunnis osalenud noortele maitsta üht põlevkivituhast tehtavat toodet – see oli ülipuhas kaltsiumkarbonaat.
"Miks seda maitsta võib, ongi see, et ta on kehale omastatav ning teda kasutatakse näiteks toiduainetes ja ravimites," rääkis Ragn-Sellsi OSA-projekti juht Alar Saluste.
Ida-Virumaa omavalitsuste liidu eestvedamisel korraldatud tuhamäetunni eesmärk oli näidata, millised võimalused on teadushimulistel noortel Ida-Virumaal end teostada.
"Et viia kokku praktikud ja noored teoreetikud, et innustaks neid õppima ja võibolla jääma siia edasi ning selle elukutse valima ja ringmajanduse ettevõtteid arendama," sõnas tuhamäetunni idee autor Meelis Kuusk.
"Me näeme seda, et Eestis ja laiemalt on vaja propageerida loodusteaduste õppimist, sest meil on väga suur puudus erinevatest toormetest. Aga selleks, et neid uut moodi toota, on tarvis tehnoloogiaid ja keegi peab neid tehnoloogiaid arendama. Ning selleks tuleb tahes-tahtmata õppida loodusteadusi," lausus Saluste.
Ida-Virumaa erinevates mägedes on umbes 500 miljonit tonni põlevkivituhka.
Toimetaja: Valner Väino
Allikas: "Aktuaalne kaamera"