Trumpi kampaaniameeskonna sisesuhtlust ründasid häkkerid
USA presidendiks pürgiva Donald Trumpi kampaaniameeskonna teatel on nende sisesuhtlusesse häkitud. Meeskonna esindaja süüdistas küberrünnakus Iraani, aga mingeid tõendeid ei esitanud.
USA väljaanne Politico teatas, et toimetusse saadeti e-postiga kampaaniadokumendid, sealhulgas asepresidendikandidaati JD Vance'i puudutava taustauuringu materjalid.
"Need dokumendid saadi ebaseaduslikult USA-vaenulikelt välisallikatelt, kelle eesmärk on sekkuda valimistesse," ütles kampaania pressiesindaja BBC-le.
Wall Street Journali teatel ütles Trumpi kampaania pressiesindaja Steven Cheung, et häkkimise taga võib olla Iraan ja dokumendid varastasid välisallikad.
Kampaaniadokumendid "sattusid illegaalselt USA-le vaenulike välisallikate kätte, eesmärgiga sekkuda 2024. aasta valimistesse ja külvata kogu meie demokraatlikku protsessi kaost," lausus Cheung avalduses.
Ta viitas USA valitsuse hiljutistele avaldustele, kus öeldi, et Iraan otsib võimalusi, kuidas nurjata Trumpi naasmist Valgesse Majja ning välja oli toodud ka väidetav atentaadiplaan.
Ka reedel avalikustatud Microsofti küberohtude uuring kirjeldas detailselt Iraani tegevusi valimistega seotud häkkimises.
Pole teada, kui kaugeleulatuv kampaaniamaterjali vargus oli või kui palju see võib potentsiaalselt Trumpi kahjustada, küll aga võib võimalik Iraani häkkimine niigi tormilist presidendikampaaniat veelgi raputada.
Otseseid tõendeid, et häkkimise taga oli just Iraan, Trumpi kampaaniameeskond ei esitanud, vaid viitas Microsofti värskele uuringule, kus kirjeldati mitmeid valimistesse sekkumise operatsioone, seostades neid erinevate Iraani küberrühmitustega.
Microsofti uuringus oli välja toodud, et juunis kasutas Iraan üht häkitud meilikontot, saatmaks sõnumeid kõrgele ametnikule, kes jätkuvalt kampaania heaks töötab. Saadetud sõnumid sisaldasid kahtlast linki, mida võidi kasutada praeguse kampaaniaametniku kahjustamiseks.
Trumpi kampaaniasuhtluse häkkimist keeldus Microsoft kommenteerimast. Ka Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) teatas, et on meediakajastusest teadlik, kuid ei soovi teemat kommenteerida.
Presidendikampaaniad on väärtuslikud häkkimissihtmärgid välisriikide valitsustele, kes soovivad koguda teavet võimaliku tulevase administratsiooni kohta. USA luureametnikud on tunnistanud, et 2008. aastal varastasid Hiina häkkerid nii Barack Obama kui ka John McCaini kampaania sisedokumente.
Toimetaja: Karin Koppel