Galerii: Maarjamäel mälestati totalitaarrežiimide ohvreid
Reedel möödus 85 aastat Molotovi-Ribbentropi pakti sõlmimisest, mille salaprotokollidega Venemaa ja Saksamaa jagasid 1939. aastal Euroopa mõjusfäärideks ja mis pühkis Eesti maailmakaardilt. Sel puhul toimus kommunismiohvrite memoriaali juures mälestustseremoonia totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuseks.
Kommunismiohvrite memoriaali juures peeti totalitaarsete režiimide ohvrite mälestuseks kõnesid ja asetati pärgasid. Tuhandeid küüditatud, tapetud või vangistatud kaasmaalasi mälestades ütles ajaloolane Meelis Maripuu, et totalitaarsete režiimide nõudmistele alludes saab võita vaid hetkeks hingetõmbe.
"Need järelmid, mis hiljem tulevad, on tunduvalt hullemad. See sama õppetund on Euroopal korduvalt olnud pärast Molotov-Ribbentropi pakti. Valitsejale, kes hakkab midagi nõudma ei tohi järele anda. Oma põhimõtetest ei tohi loobuda," ütles ta.
Nõukogude Liidu terrori all mõrvati, vangistati või küüditati üle 75 000 eestlase.
Balti ketti meenutades ütles Maripuu, et eestlased veel mäletavad, mille nimel 35 aastat tagasi kokku tuldi.
"Keerulisem on nendes riikides, kus rahuaeg on olnud pikem. Ma olen suhteliselt pessimistlik, et need inimesed oleksid valmis suurteks ponnistusteks millegi nimel," lausus ta.
Nii vabaduse võitmine kui ka selle hoidmine nõuab ohverdusi, tõdes ta.
"Me peame olema valmis loobuma oma kättevõidetud mugavuspositsioonist ja andma tagasi oma igapäevases heaolus selle nimel, et see kestaks meie inimpõlve ja veel kauem," lausus Maripuu.
Toimetaja: Marko Tooming, Joakim Klementi