USA leidis Hiina päikesepaneelide inverteritest kahtlaseid sideseadmeid

USA eksperdid leidsid päikesepaneelide inverteritest kahtlaseid sideseadmeid ja ka Suurbritannias kasvab nüüd mure, et Hiina tehnoloogia kujutab endast üha suuremat ohtu. Enamik inverteritest on toodetud Hiinas ning Briti opositsioonisaadikud leiavad nüüd, et roheenergia arendamine tuleks panna pausile.
Inverter on seade, mis muudab päikesepaneelis toodetud elektri kliendile tarbitavaks, kuid paneelide haldamiseks on inverterid ühendatud internetti, mis tähendab, et nende abil on võimalik kaugelt mõjutada päikesejaamade tööd.
Invertereid toodetakse peamiselt Hiinas ning neid kasutatakse kogu maailmas. Inverteritele paigaldatakse tavaliselt tulemüür, mis peaks siis takistama nende otsesuhtlust Hiinaga.
Kaks asjaga kursis olevat inimest ütlesid, et USA eksperdid leidsid Hiina inverteritest sideseadmeid, mis pole tootenõuete dokumentides kirjas.
Üks asjaga kursis olev inimene ütles, et viimase üheksa kuu jooksul on ka mitme Hiina tarnija akudest leitud dokumenteerimata sideseadmeid. Ekspertide kontrollitud inverterite ja akude arv ei ole teada.
Allikate kohaselt võimaldavad need seadmed tulemüürist mööda hiilida. Washingtonis asuv Hiina saatkond lükkas süüdistused tagasi.
Eksperdid aga hoiatasid, et inverterite eemalt väljalülitamine võib destabiliseerida elektrivõrke, kahjustada energiataristut ning tuua kaasa suuri elektrikatkestusi.
USA võimud pole ekspertide väiteid avalikult kommenteerinud. USA energiaministeerium teatas, et hindab pidevalt uue tehnoloogiaga seotud riske.
Inverterite, aga ka akude ja päikesepaneelide turul domineerivad praegu Hiina ettevõtted, turul tegutseb ka Huawei. Euroopa päikeseenergia tootmise nõukogu (ESMC) hinnangul tugineb enam kui 200 gigavatti (GW) Euroopa päikeseenergia võimsusest Hiinas toodetud inverteritele. Kolme GW ulatuses võimsuse kontrollimine võib kogu piirkonnas põhjustada kaose.
"Kui te kümme aastat tagasi oleksite Hiina inverterid välja lülitanud, poleks Euroopa võrkudega midagi dramaatilist juhtunud, kuid nüüd on kriitiline hulk palju suurem," ütles Saksamaa päikeseenergia arendaja 1Komma5 juht Philipp Schroeder.
Kahtlased sideseadmed tekitavad nüüd ka Suurbritannias küsimusi. Briti opositsioon leiab, et riigis asuvad päikesejaamad tuleb üle kontrollida, seniks tuleb aga taastuvenergiale üleminek panna pausile.
Tooride partei liige ja varienergiaminister Andre Bowie kutsus neljapäeval energiaministrit üles asja uurima.
"Olime juba teadlikud muredest, mida kaitseministeerium ning luureteenistused tõstatasid Hiinas ehitatud tuuleturbiinide seiretehnoloogia kohta, kuid arvestades Hiina domineerimist päikeseenergia valdkonnas, on need viimased arengud samavõrra, kui isegi mitte veelgi murettekitavad," ütles Bowie.
"Ed Millibandi "Made in China" üleminek, puhas energia kõige muu arvelt, on oht meie riiklikule julgeolekule ja naeruvääristab tema väiteid energiajulgeoleku kohta," rääkis Bowie.
Üks asjaga kursis olev inimene ütles neljapäeval ajalehele The Telegraph, et Briti päikesejaamad kasutavad erinevatest allikatest pärit invertereid. Need hõlmavad sealhulgas Hiina, Ameerika, Saksamaa ja Iisraeli tarnijaid.
Briti päikeseelektri liidu juht Chris Hewett ütles, et veel pole tõestatud, et mõni nendest inverteritest on Suurbritannias. "Ja kui väited osutuvad tõeks, võidakse need kiiresti välja vahetada," ütles Hewett.
Toimetaja: Karl Kivil
Allikas: Reuters, The Telegraph