Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mardna: inimkond pole eutanaasiaks valmis

Autor/allikas: ERR
Eesti ja ka kogu inimkond ei ole eutanaasiaks valmis, sest pole ühtseid parameetreid ega ka põhimõtteid, miks seda peaks tegema, ütles arst ja terviseameti järelevalveosakonna juhtivinspektor Peeter Mardna.
Debatt eutanaasia lubamise üle ei näita vaibumise märke ning ETV saates "Vabariigi kodanikud" arutleti, kas raskelt haigel ja vaevleval inimesel võiks olla voli oma elust lahkumist kiirendada.

Peeter Mardna ütles, et eutanaasiaks ei ole valmis mitte üksnes Eesti ühiskond, vaid kogu inimkond.

"Ei ole ühtseid parameetreid, miks seda teha, ega ka põhimõtet, miks seda peaks tegema. 50 aastat tagasi, kui meil ei olnud võimalik inimeste vaevusi medikamentide ja meetoditega vähendada, oli see küsimus võib-olla aktuaalsem, inimeste füüsilised ja võib-olla ka vaimsed vaevused olid hoopis suuremad. Kaasajal me praktiliselt oleme kõikides situatsioonides võimelised valu ära võtma ja ka emotsionaalseid pingeid alandama," selgitas ta.

Mardna tõi välja, et eutanaasia puhul saame rääkida inimesest, kes on täie mõistuse juures ja vastutusvõimeline, aga meie ühiskonnas on põhiprobleem nendega, kes ei ole teadvusel ja kelle lootused ravimisel pikemaks ellujäämiseks on nullilähedased. Kõigepealt tuleks Mardna arvates teha kõik selleks, et neil inimestel oleks väärikas ja vaevusteta eluõhtu.

"Kui oleme kõik teinud, meie ja riik enam midagi teha ei saa, siis tuleme selle teema juurde tagasi," ütles ta eutanaasiaküsimuse kohta.

Teoloog Toomas Paul rääkis, et eutanaasia puhul on tegemist abistatud suitsiidiga ja siit tuleb küsimus, kuidas suhtub piibel enesetappu, sellele ei ole aga ühest vastust. "Eutanaasia suhtes ei saa konsensust olemaski olla, sest see on nii hiline nähtus ja puhtalt meditsiini arengu produkt, sest /.../ haigused viisid suhteliselt ruttu, pigem oli meeleheide ja igasugused sellised asjad, mis võisid elu lõpu tahtmist soodustada," sõnas ta.

Paul märkis, et kui eutanaasia aruteludesse on võetud ka näiteks vigaste laste teema, siis kõike ei saa ühte patta panna ja on küsitav, kas see on enam selle sõna alla mahutatav. "Ma ei saa ei ega jaa vastata," nentis teoloog.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: