X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Dombrovskis ei usu euroga kaasevat hinnatõusu Lätis

Läti on täitnud kõik Maastrichti kriteeriumid ja endiselt valmis euroalaga ühinema. Seda, et euro tooks kaasa hinnatõusu, peaminister Valdis Dombrovskis ei karda.
Läti riigijuhid on euroalaga ühinemist silmas pidanud juba pikemat aega, kuid seni ei olnud majanduslik seis selleks soodne. Praegu kestvad probleemid euroala liikmetega ja majanduslik madalseis Euroopas annab aga Lätile võimaluse euro kasutusele võtta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tallinnas toimuval Lennart Meri konverentsil osalenud peaminister Valdis Dombrovskis kinnitas, et kui järgmisel kuul tulev Euroopa Komisjoni hindamisraport on positiivne, siis on euroalal uuest aastast 18. liige juures.

"Järgmiste kuude jooksul ootame konvergentsiraportit Euroopa Komisjonilt ja Euroopa Keskpangalt, mis loodetavasti sisaldab positiivseid soovitusi kutsuda Läti euroalasse,
sest me täidame kõiki Maastrichti kriteeriume," rääkis peaminister.

Dombrovskis lisas, et avalik toetus eurole tõuseb tasapisi. "Toetus oli alguses madal, kuid praegu toetab seda juba 36 protsenti inimestest ja kui positiivne tendents jätkub, siis euroga ühinemise ajaks on sellel olemas juba enamiku toetus," selgitas ta.

Lätlaste vähese toetuse üheks põhjuseks on kartus, et euroalaga ühinemine tähendab hinnatõusu. Dombrovskise sõnul oleks hinnatõus minimaalne ning soovitas uurida hinnatõusu tagamaid.

"Vastavalt uuringutele, mis tehti euroalaga liitunud riikides ehk Eestis ja Slovakkias,
oli otsene hinnatõus, mida saab euroga seostada, vahemikus 0,3-0,5 protsenti. Igal aastal tuleb täpselt uurida hinnatõusu tagamaid. Näiteks kui Gazprom tõstis 2011. aastal hindu,
siis see põhjustas teatava hinnatõusu majanduses. Lätis hakati süüdistama valitsust, avalikku ettevõtet või Gazpromi. Eestis süüdistati vaid eurot," rääkis Dombrovskis.

Lõplik otsus, kas Lätist saab meie naaber ka euroalas, selgub hiljemalt juulis, kui pärast hindamisraporti avalikustamist peavad oma toetuse või vastuseisu esitama Euroopa Liidu rahandusministrid.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: