Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Prokuratuur: lojaalsus parteile võis kaaluda üles tõe rääkimise

Kristen Michal ja Kalev Lillo pääsesid eile kriminaaluurimise alt.
Kristen Michal ja Kalev Lillo pääsesid eile kriminaaluurimise alt. Autor/allikas: Postimees/Scanpix
Reformierakonna kriminaalasja lõpetamise määruses märgib prokuratuur, et kuna menetluse käigus ütlusi andnud parteiliikmed olid erakonnast paljuski sõltuvuses, võis see neid määravalt mõjutada.
Juhtiva riigiprokuröri Heili Sepa allkirja kandvas määruses rõhutab prokuratuur, et Silver Meikari ütlustega disharmoonilisi ütlusi andnud tunnistajad, keda annetuste kohta üle kuulati, on kas karjäärilises või ühiskondlikus mõttes seotud Reformierakonnaga, olles seega erakonnast neis aspektides teatud määral sõltuvad.

"Silver Meikari poolt kirjeldatud skeemi tunnistamine ja analoogsete kogemuste kirjeldamine ülekuulamistel oleks olnud selgelt kahjulik Reformierakonnale, kuna vähemalt ühe juhtumi tõendamine käesoleva kriminaalasja raames oleks toonud kaasa Reformierakonna kriminaalvastutusele võtmise, millist olukorda erakond arusaadavalt sooviks vältida," seisab määruses.

Prokuratuuri hinnangul on seetõttu eelduslik arvata, et sellist olukorda soovib vältida ka enamik end Reformierakonnaga sidunud ja erakonna poliitilisi eesmärke jagavaid inimesi.

Näiteks väljendas ülekuulamisel üks tunnistajatest, kes eitas seadusevastases rahastamises osalemist, seda nii: "Erakond hoolitseb oma inimeste eest. Praegu on tõesti erakonnas see probleem, et valitakse usalduse järgi, mitte selle järgi, millised on su oskused. Erakonnas on loodud süsteem, et lojaalsus tagab edu - sel juhul ei olegi võimalik saavutada edu muudel alustel. /.../ Probleem erakonnas ei ole aga mitte rahastamises, vaid selles, et inimesed on sunnitud lojaalsusest otsustama niimoodi, nagu erakonnal on vaja. /.../ Erakond on üks suur perekond, see on kõige tähtsam. Seal pole mitte vaid töö, vaid inimeste elud põimunud. Enne kui pelgalt jutu põhjalt hakata lammutama, peab tõsiselt mõtlema."

Kahtlustatavatega sama advokaat

Erakonnakaaslaste vahelist ühtekuuluvust demonstreeris prokuratuur hinnangul ka asjaolu, et hulk tunnistajaid kasutas sama advokaadist esindajat, kes viibis esmalt nende ülekuulamiste juures ja astus seejärel menetlusse ka ühe kahtlustatava kaitsjana; sarnaselt kasutas sama esindajat üks teine ligi kuuest isikust koosnev erakonnakaaslastest tunnistajate grupp.

Nimetatud tunnistajad kinnitasid oma allkirjaga, et nende huvid teiste sama isiku poolt esindatavate tunnistajatega ei ole vastuolus.

Niisamuti tuleb prokuratuuri sõnul hinnata mitte vaid üldist isikulisi tõendiallikaid puudutavat tausta, vaid ka konkreetset ajaperioodi ja ühiskondlik-poliitilist situatsiooni, mis võimalike tunnistajate ülekuulamist ümbritses.

Tõendite kogumise perioodil oli Silver Meikari arvamusloost alguse saanud uurimine ja tema väidete hindamine avalikkuse kõrgendatud tähelepanu all. Alates 22. maist võtsid meedias korduvalt sõna ka Reformierakonna juhid ja arvamusliidrid, kelle hinnang Meikari avaldustele ja asjaolule, et ta eelistas võimalikest probleemidest erakonna sees rääkimisele sellega avalikkusesse pöörduda, oli prokuratuur hinnangul negatiivne.

Võimalikud psühholoogilised mõjud

Nii näiteks kinnitas Reformierakonna esimees Andrus Ansip 16. juuni raadiosaates "Reporteritund": "Minu jaoks ei ole Meikar usaldusväärne ning nagu on selgunud selle skandaali käigus, pole ta andnud ka usaldusväärseid tunnistusi".

Erakonna liikmest riigikogu põhiseaduskomisjoni esimees Rait Maruste märkis 28. juuni arvamusloos "Anonüümne annetamine pole patt" käimasoleva menetluse kohta kriitiliselt muuhulgas näiteks: "kutsudes inimesi ütlusi andma ja andes samal ajal lubaduse vabastada vastutusest, toimis prokurör ebaseaduslikult ja oma volitusi ületavalt", põhistamata samas oma hinnangut ühegi õigusliku argumendiga.
 
Prokuratuur leiab, et arvestades alates meedias kajastatud arvamuste arvukust, intensiivsust ja kättesaadavust avalikest allikatest, on selge, et Reformierakonna seisukoht läbi kõneisikute konkreetsete peasekretäri puudutavate asjaolude nimetamise kohta Silver Meikari arvamusloos (so väljapoole pöördumise eelistamine erakonna sisesuhtlusele) oli tauniv ja selgelt skeptiline.

"Kirjeldatud psühholoogilisi mõjusid, motiive ja tausta arvestades tuleb asuda seisukohale, et kui Silver Meikari ütlusi kinnitada võivad isikulised tõendiallikad on ka olemas, on tõenäosus, et nad annaksid vastavaid ütlusi, kaduvväike, tulenevalt konfliktsetest huvidest, mis neil erakonnaliikmetena selles olukorras oleks olnud," seisab määruses.

Kokkuvõtvalt nentis prokuratuur, et kahtlus, kas tõele vastavad Silver Meikari või talle vastupidiseid ütlusi andnud isikute väited, jääb ülalkirjeldatud asjaolusid arvestades kriminaalmenetluslikus mõttes alatiseks kõrvaldamata.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: