Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Loodav erakool hakkab andma kristlikel väärtustel põhinevat haridust

Ristija Johannese kirik, mille koguduse liikmete algatusel uus kool loodi Postimees / Scanpix
Ristija Johannese kirik, mille koguduse liikmete algatusel uus kool loodi Postimees / Scanpix
Tallinnas tuleval sügisel avatavas Püha Johannese koolis hakatakse andma kristlikel väärtustel põhinevat haridust, kuid lisaks usuõpetusele on rõhk ka võõrkeeltel.
Järgmise aasta 1. septembril kaks esimest klassi avav Püha Johannese kool rajati Nõmmel asuva ristija Johannese kiriku koguduse liikmete algatusel. Kooli tuumik koosneb õigeusklikest kristlastest, kuid kool on avatud kõigile soovijaile, rääkis Püha Johannese sihtasutuse juhatuse esinaine Liivika Simmul ERRi raadiouudistele.

"Eestis napib väärtuspõhistest koolidest. Eesti uus riiklik õppekava on justkui nende jaoks loodud. Tallinnas on teada üks suur ja väga hea kristlikel väärtustel põhinev kool, see on Vanalinna hariduskolleegium. Sama üldteada on ka praktiliselt võimatus sinna sisse pääseda," rääkis Simmul.

Ta lisas, et koguduse liikmetel oli piisavalt potentsiaali ja kompetentsust, mistõttu otsustatigi hakata kooli rajama. Eesti haridusmaastikul tahab kool asetuda Vanalinna hariduskolleegiumi ja Rocca al Mare kooli vahele, mõlemad koolid on seotud ka Püha Johannese kooli asutajateringiga.

"Kõigil kooli käivitusmeeskonna liikmetel on endal kodus koolieelses eas lapsed või nad töötavad üldhariduskoolides õpetajatena. Nagu ikka, on suurte ettevõtmiste puhul ka isiklik motivatsioon," märkis Simmul.

Kooli programm koosneb riiklikust õppekavast ja sellega liidetud kontseptsioonist. Lisaks usuõpetusele õpivad lapsed koolis juba esimeses klassis nii inglise kui vene keelt, eriliseks teeb Simmuli sõnul selle kooli aga suhtumine ja üldhoiak, millega lapsi õpetatakse ja peredega suheldakse. Hoonet koolil veel ei ole, kuid otsitud on seda juba mõnd aega.

"Meil on nimekiri meeldivatest majadest ja nendest esimese suhtes käivad läbirääkimised. Loodame nendega õige pea edukalt lahenduseni jõuda," sõnas ta.

Püha Johannese kooli eeskujuks olev Vanalinna hariduskolleegium on rahalistes raskustes, kuid seal õpetajana töötava Simmuli sõnul on probleemid tingitud erivajadustega laste õppe finatseerimisest, mis ei ole kooskõlas selliste laste hariduslike vajadustega. Nimelt vajavad sellised lapsed õppimiseks väiksemat klassi või üldse individuaalõpet ning Simmuli hinnangul on Vanalinna kool selles osas väga tänuväärset tööd teinud.

Ta lisas, et uus kool peaks rahaliselt toime tulema. "Kindlasti ei saa olema erilist lahedust ja laiutamist, aga on tehtud täpsed arvutused ja eelarve," märkis ta.

Kool kasvab täiemahuliseks 12 aasta jooksul: igal aastal võetakse vastu uued esimesed klassid. Õppemaks on 100 eurot kuus, kuid võimalik on ka stipendiumi taotleda.

Täna toimus Nõmme Lunastaja kirikus kooli toetuseks kontsert, kus astusid üles ansambel Heinavanker Margo Kõlari juhendamisel, džässduo UMA koos Iris Ojaga, näitlejad Märt Avandi, Nõmme Ristija Johannese õigeusu kiriku koor ning helilooja Arvo Pärt koos Vanalinna hariduskolleegiumi õpilastega. Luuletusi lugesid Liina Olmaru, Indrek Sammul ja Rain Simmul.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: