Suri riigikogu endine esimees Ülo Nugis ({{commentsTotal}})

{{1321619220000 | amCalendar}}
Suri kauaaegne teenekas poliitik Ülo Nugis, kes oli Eesti ülemnõukogu juhataja ja riigikogu esimees ning pikaaegne riigikogu liige.
28. aprillil 1944. sündinud Ülo Nugis on öelnud, et ta on alati jäänud iseendaks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nugis oli see legendaarne poliitik, kes ülemnõukogu juhatajana kuulutas välja Eesti vabariigi iseseisvuse taastamise 1991. aasta 20. augustil.
 
"Tema haamrilöök jääb kõlama läbi aegade, sest see oli niivõrd oluline. Ja täna ka, kui ma seda kurba uudist kuulsin, panin küünla põlema ja mõtlesin, kui palju see üks haamrilöök ja selleni jõudmine võis Ülo Nugise elus tähendada," rääkis endine poliitik Liia Hänni.

Mitut suurt ettevõtet nagu Dünamo suusavabrikut ja Estoplasti juhtinud Nugis asutas laulva revolutsiooni alguses Töökollektiivide Liidu ja 1990. aastal Vabariiklaste Koonderakonna.

Nugis juhatas ülemnõukogu ning ta valiti pärast 1992. aasta valimisi riigikogu esimeheks.

Ta oli esimene poliitik, kes avalikult käis välja mõtte Eesti liitumisest NATO-ga. Naasnuna 1991.  aasta oktoobris Põhja-Atlandi assamblee istungijärgult Madridist, teatas Nugis, et Eesti peab võimalikult kiiresti ühinema NATO-ga. Paljud poliitikud pidasid Nugise avaldust tollal teostumatuks ja Venemaad ärritavaks.

Nugis on enda kohta öelnud, et on end pidanud töökaks ja distsiplineeritud inimeseks, kes väiksema poliitilise hõivatuse ajal hakkas kartma, et tunneb end liiga mugavalt. Ülemnõukogu ja riigikogu liikmed meenutavad Nugist kui sõnapidajat poliitikut, kes jäi realistiks ning kelle peale sai keerulistes olukordades loota.

2001. aastal sai Nugis Riigivapi IV klassi teenetemärgi.

Toimetaja: Karin KoppelHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: