Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Riigiprokurör loobus Ringmaa kohtuotsuse vaidlustamisest

Juhtiv riigiprokurör Margus Kurm loobus 15-aastaks vangistatud Märt Ringmaa süüasjas langetatud kohtuotsuse vaidlustamisest riigikohtus.
Juhtiv riigiprokurör Margus Kurm ütles ERR-i uudisteportaalile, et ta ei esita riigikohtusse kassatsioonkaebust, sest riigikohus ei tegele tõendite hindamisega. "Samuti ei saa riigikohus teha otsust, millega raskendatakse süüdimõistetu olukorda," nentis Kurm.

Kurm taotles Tallinna ringkonnakohtus edutult Ringmaa (71) süüdimõistmist kõikides plahvatuse episoodides alates 2003. aastast ning talle rangeima võimaliku ehk eluaegse vangistuse mõistmist. Novembri lõpus jättis ringkonnakohus jõusse varasema Harju maakohtu otsuse, mille kohaselt jäi Ringmaa süüdi kahe plahvatuse korraldamise katses ning ülejäänud episoodides mõisteti ta tõendamatuse tõttu õigeks.

Ringkonnakohus ei rahuldanud ka Ringmaa kaitsja Urmas Simoni kaebust, milles ta taotles oma kaitsealuse õigeksmõistmist. Simon on ERR-i uudisteportaalile kinnitanud ringkonnakohtu otsuse vaidlustamist riigikohtus.

Simon tahab Ringmaa õigeksmõistmist kahe lõhkemata jäänud pommi paigutamises, milles ta maakohtus süüdi mõisteti ning pensioni väljapetmise eest talle leebema karistuse määramist.
 
Harju maakohus karistas 23. märtsil Ringmaad kahe lõhkekeha paigaldamise ning kelmuse eest 15-aastase vangistusega. Kohus mõistis Ringmaalt välja riigi tsiviilhagi 20 255 krooni, sundraha 10 875 krooni ja advokaadile 10 000 krooni. Maakohus ei rahuldanud Ringmaa vastu esitatud tsiviilhagisid summas 6 661 382 krooni.
 
Kohtunik Katre Poljakova mõistis Ringmaa süüdi Tallinnas Lasnamäel Punane tänav 15 taarakioski juurde pommi panemises 2001. aasta 11. aprillil ning Pae tänav 23 2003. aasta 19. novembri öösel pommi panemises. Mõlemad pommid avastati ning need ei plahvatanud.

Riigiprokuratuuri süüdistuse järgi korraldas Ringmaa aastatel 1998-2005 kokku 11 plahvatust, milles hukkus seitse ja sai vigastada kuus inimest.  Plahvatused tekitasid varalist kahju üle seitsme miljoni krooni. Kaks paigaldatud lõhkeseadeldist ei plahvatanud.

Samuti esitas Ringmaa pensioniametile võltsitud tööraamatu, mille alusel maksis amet talle 2001. aasta maist 2005. aasta novembrini alusetult 20 255 krooni pensionit.
 
Kaitsepolitsei võttis Ringmaa kuritegudes kahtlustatuna kinni 2005. aasta 11. novembril ning alates sellest ajast viibib ta vahi all.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: