Talbott: START-lepe tõstab tuumarelvavaba maailma võimalust

Brookings Institutioni presidendi ja endise USA asevälisministri Strobe Talbotti sõnul suurendab täna Venemaa ja USA poolt allkirjastatud START-lepe tuumarelvavaba maailma võimalust.
USA riigipea Barack Obama ja Venemaa presidendi Dmitri Medvedevi poolt täna Prahas allkirjastatud uus START-lepe kohustab mõlemaid riike vähendama tuumaarsenali kolmandiku võrra. Talbotti hinnangul on uuel START-leppel hea mõju USA ja Venemaa kahepoolsetele suhetele, vahendasid ERRi raadiouudised.

"See lepe puudutab USA ja Venemaa suhete kõige ohtlikumat osa. Neil kahel riigil on 96% maailma tuumaarsenalist ning neid relvi on väljaarendatud eelkõige just teineteist silmas pidades. Tuumavarude vähendamisel ei ole kindlasti üksnes sümboolne tähendus, see muudab väiksemaks ka võimaluse, et kired lähevad lõkkele ja juhuslikult puhkeb sõda," rääkis ta.

Talbotti sõnul on aga veelgi tähtsam, et START-lepe annab tugeva sõnumi ülejäänud maailmale ja suurendab tuumarelvavaba maailma võimalust.

START-leppe töötamise tagamisest rääkides märkis Talbott, et leppes on mitmed sätted, mis kindlustavad, et nii USA kui Venemaa võivad teineteises lepingu täitmise suhtes kindlad olla. " Nende punktide osas on, see lepe väga tugev," kinnitas ta.

Solana: Ukraina suund on Euroopa Liit

Talbott on oma meeskonnaga viimase paari nädala külastanud mitmeid Ida-Euroopa riike, ka Ukrainat, kus hiljuti vahetus valitsus. Talbotti sõnul on selge, et Ukraina jaoks ei ole NATO suunas liikumine enam aktuaalne ning seda otsust tuleb austada.

"Väga oluline on see, et Ukraina jätkaks arenemist tugeva, eduka ning täielikult iseseisva riigi suunas. Samal ajal on oluline, et Kiiev teadvustaks nn poliitilise läänega ühinemise võimalusi, näiteks tihedamaid suhteid Euroopa Liiduga," ütles ta.

Endise Euroopa Liidu välis- ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja Javier Solana sõnul Kiievi strateegiline suund tõenäoliselt ei muutu ning see suund on kindlalt Euroopa Liit.

"Mis puudutab NATOt, siis on Ukrainas nii alliansi ühinemise kui ka mitteühinemise suund, viimast esindab äsjavalitud president Viktor Janukovitš. Siiski leian ma, et Ukraina on otsustanud liikuda Euroopa Liidu poole, sümboolse tähendusega on kasvõi see, et Janukovitš tegi esimese visiidi just Brüsselisse ja alles teise Moskvasse," ütles Solana.

Strobe Talbott ja Javier Solana, kes viibivad Eestis Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse kutsel, arutlevad tänasel seminaril välispoliitilistel teemadel.

Toimetaja: Inga-Gretel Linkgreim

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: