Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Politoloog: Rahvaliit hääbub ja tipud vahetavad erakonda

Rahvaliit arutab homsel volikogul, kas erakonna päästaks sotsiaaldemokraatidega ühinemine, kuid politoloog Anu Tootsi hinnangul partei lõpuks hääbub ja selle tipud lähevad teistesse erakondadesse.
Toots rääkis saates "Aeg luubis," et läbirääkimisi hakkavad dikteerima sotsiaaldemokraadid, kellel on tugevam reiting ja positsioon. Võrdsetel alustel liitumist ei pidanud ta võimalikuks.

"See on kõige vähem valulik, see tähendab, et ei ole korporatiivseid läbirääkimisi. Igaüks leiab endale oma nišši, teeb oma isikliku diili või kokkuleppe, mida ta toob ja mida ta vastu saab," ütles ta.

Tootsi hinnangul pole Rahvaliidul iseseisva parteina jätkates lootustki valimiskünnist ületada. Ta leiab, et partei lagunemisel pole põhiküsimus, kuhu suunduvad erakonna üksikud või isegi tuhanded liikmed, vaid hoopis see, kelle poolt hääletavad Rahvaliidu vanad valijad, sest valukohad põllumajanduses on nüüd hoopis teistsugused, kui aastate eest.

Politoloog ei välistanud, et pärast järgmisi riigikogu valmisi saab sinna ainult neli parteid ning jätkata võib ka täpselt sama valitsus.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni aseesimehe Ain Seppiku sõnul ei pakugi Rahvaliit enam teistele erakondadele ühes tükis huvi,sest ühinemiseks õige aeg on mööda lastud  ning erakonna distsipliin ja struktuur on lagunemas. "Kui ka nüüd juhtkond võtab vastu mingi otsuse ühe või teise erakonnaga ühinemiseks, siis ma kahtlen, kas seda täidetakse maakonnaorganisatsioonide tasandil".

Poliitikaanalüütik Agu Uudelepp pakub, et Rahvaliidu lagunemine võiks uusi liikmeid tuua kõikidesse parlamendierakondadesse peale roheliste. "Noorem, Euroopameelsem ja vihasem seltskond võib minna ka IRLi. Nii et tõenäoliselt võtavad kõik, kui sellist suurt parteide ühinemist ei tule ja kui ta ka tuleb, siis ikkagi mingisugused pudemed lähevad ka teistesse erakondadesse".

Kui vaadata valdades toimuvat, siis Keskerakond ei afišeeri seda, aga töötab vaikselt kogu aeg rahvaliitlastest vallavanematega, ütles Uudelepp.

Rahvaliidu aseesimees Anto Liivati sõnul on ühe otsustusprojektina esmaspäeval kindlasti laual ka läbirääkimiste alustamine sotsiaaldemokraatidega. Üks võimalus oleks laiali minna, kuid selle aseesimees vähemalt homsel arutelul välistab. Veel üks variant on jätkata hambad risti praeguse nime all.

Liivati sõnul on väga paljudele Rahvaliidu liikmetele vastuvõetamatu Keskerakonna juhtimisstiil ja poliitikategemise viisid. "Nii et pigem ma arvan, et rahvaliitlased näevad täna võimalust koostööks, et luua üheskoos seesama hooliv, arukas, regionaalset arengut väärtustav jõud koos sotsiaaldemokraatidega," ütles ta.

Sotsiaaldemokraatide peasekretär Kaili Kõva ei suuda kuidagi ette kujutada, et Rahvaliit ja sotsiaaldemokraadid võiksid liituda kahe võrdse partnerina, nagu aastate eest Isamaa ja Res Publica Liit. Nii saaks küll Eesti suurima erakonna, kuid rahvaliitlasi oleks selles peaaegu kolm korda rohkem kui sotse.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: