Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jüriöö ülestõus on saanud uue tõlgenduse

Kui ajalooõpikutes räägitakse Jüriöö ülestõusust kui talurahva ülestõusust võõramaiste vallutajate vastu, siis uuemad ajalookäsitlused vaatavad sellele kui suur-ja väikefeodaalide sõjale Eestimaal.
Täna möödub 666 aastat Jüriöö ülestõusu algusest. Otepääl toimunud ajalookonverentsil rääkisid sel teemal Tartu Ülikooli (TÜ) noored ajaloolased, vahendasid ERR-i raadiouudised.

TÜ ajaloomagistrandi Mihkel Mäesalu sõnul oli Jüriöö ülestõusu üks põhjus see, et Põhja-Eesti, mis kuulus Taanile, oli võimuvaakumis. Taani riik oli kriisis ega olnud võimeline seda ala valitsema ning kohapealsed suurvasallid hakkasid aktiivselt oma huve taga ajama. Nii tekkis konflikt suurvasallide ja väikevasallide ehk eestlaste vahel.

Juba enne ülestõusu püüdsid Mäesalu sõnul mõlemad pooled leida Põhja-Eesti alale uut isandat. Eestlased pöördusid selle nimel ordu poole ning suurvasallid ehk sakslased pöördusid juba varem Rootsi poole. "Ka ülestõusu ajal on näha, kuidas eestlased pöörduvad abi saamiseks nii Rootsi kui Pihkva poole," lisas Mäesalu.

See kõik näitas võimuvaakumit tolleaegses Põhja-Eestis.

Samuti on vale nimetada Jüriöö ülestõusu talurahvasõjaks, ütles TÜ ajaloomagistrant Mart Lätte.

"Talurahva sõdade all on tavaliselt ajalookirjanduses mõistetud just 16. sajandi alguse konflikte Lääne-Euroopas. Lisaks räägib talurahvasõja vastu see, et tegelikult tol hetkel ei olnud eestlased mitte ainult puhtalt talupojad, vaid eestlaste näol oli tegu sõjalise ja poliitilise jõuga," rääkis Lätte.

Lätte sõnul on hästi palju ületähtsustatud seda, et tegemist oli eestlaste ja sakslaste vahelise konfliktiga. Tema kinnitusel võitles selle ülestõusu mahasurujate hulgas ordu poolel aga ka väga palju eestlasi.

"Arvestades seda, et eestlased olid oma maahärrade ees sõjateenistuskohustuslikud, siis
ei saa seda vaadata kui eesti talupojad vs saksa rüütlid, vaid tegelikult tuleb seda palju laiemalt näha," märkis Lätte.

Samuti on tema sõnul vale ettekujutus, et eesti väed läksid Jüriöö ülestõusu ajal lahingusse vikatite ja hangudega. Relvastus oli ilmselt veidi kehvem kui rüütlivägedel, kuid mitte väga oluliselt, ütles Lätte.

Toimetaja: Katrin Jüriso

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: