Noore teadlase preemia laureaat uurib galaktikate ahelaid ja tumeainet
Noor teadlane, astrofüüsik Elmo Tempel, uurib Tõraveres Tartu observatooriumis galaktikate ahelaid, et aru saada, kuidas Universum on tekkinud ja arenenud, ning ühtlasi ka Universumi tumeainet.
"Siiamaani me teame, millest on tehtud tavaline aine ehk siis kõik see, mis on meie ümber - Maa, Päike jne. Teame, et on ka olemas tumeainet tänu gravitatsioonile, aga seda, et mis ta on, me siiski hetkel vee öelda ei oska," ütles Tempel. Ta lisas, et tumeaine on tume seetõttu, et ta ise ei kiirga mingit valgust. See on ka põhjus, miks me teda otseselt ei näe, kuid mida on tunda tema raskusjõu tõttu, vahendas "Aktuaalne kaamera".
Tempeli sõnul on puhas juhus, et ta füüsikaõpingute ajal just astrofüüsika ning hiljem tumeaine uurimise juurde sattus. Kuigi teadus kui selline on teda kogu aeg köitnud ja kõige rohkem huvitab teda asjade modelleerimine ja asjadest arusaamine.
Tempeli kolleeg, veidi pikema staažiga astrofüüsik Jaan Einasto, kiidab noore teadlase suurepärast koostöövõimet. Just see on Einasto sõnul tänapäeval eduka töö võti. Einasto sõnul on nad koos töötatud üle kümne aasta, Tempeli tudengipõlvest alates.
Einasto rõhutas, et Tempel ise hakkas peale galaktikate uurimisega, aga see ring on järjest laienenud universumile kui tervikulel. "Nüüdseks on ta töötanud välja teatud meetodi galaktikate ahelate otsimiseks ning on võimalik uurida nende omavahelist koostööd, milline nende ehitus on ja kuidas üldse struktuur tekkis ja miks ta niisugune on,"ütles Einasto.
Elmo Tempeli sõnul on noore teadlase preemia alles tema teaduskarjääri algus ning usub, et tema olulisemad tulemused on veel ees.
Toimetaja: Triin Kivipõld