Valitsusele soovitati alustada liitumiskõnelusi Euroopa Kosmoseagentuuriga

Stenbocki majas kogunenud teadus- ja arendusnõukogu (TAN) arutas Eesti koostööd Euroopa Kosmoseagentuuriga ning andis valitsusele soovituse alustada agentuuriga liitumisläbirääkimisi.
Valitsust teadus- ja arendustegevuse strateegia küsimustes nõustav nõukogu oli seisukohal, et Euroopa Kosmoseagentuuriga liitumine on Eestile oluline ja soovitas valitsusel alustada läbirääkimisi agentuuriga liitumiseks.
Arutelu oli ajendatud 2015. aasta sügisel Eesti ja Euroopa Kosmoseagentuuri vahel sõlmitud Euroopa koostööriikide kava lepingu (PECS) lõppemisest, mille järel tuleb Eestil otsustada, kas ühineda Euroopa Kosmoseagentuuri konventsiooniga.
Teise päevakorrapunktina arutas TAN uuendatud Eesti teaduse infrastruktuuri teekaarti ning Eesti osalemisperspektiivi Euroopa neutronkiirguse allika loomise projektis.
Teadustaristu teekaart on Eesti teaduse infrastruktuuri investeeringute pikaajalise planeerimise tööriist. Alates 2010. aastast rakendatud teekaardi 20-st objektist jääb teekaardile 18 objekti, millest 4 on täiesti uued objektid. TAN andis uuenenud teekaardile oma heakskiidu ning pidas Eesti osalemist rahvusvahelistes teaduskeskustes ning teadustaristutes (CERN, ESS, ESA jne) oluliseks riiklikuks prioriteediks.
TAN otsustas tellida ka Eesti ülikoolide ja teiste teadusasutuste, sh rakenduskõrgkoolide võrgu ja tegevussuundade raporti. Otsus oli tingitud soovist enne uue perioodi toetusmeetmete käivitumist täpsemalt vaadata, kas ja milliseid struktuurseid muutusi asutuste võrgus ja tegevussuundades on vaja eeloleval perioodil läbi viia teadusasutuste ja kõrgharidussüsteemi konkurentsivõime suurendamiseks.
TAN nõustab valitsust teadus- ja arendustegevuse strateegia küsimustes. TANi esimeheks on peaminister.
Toimetaja: Sven Randlaid