Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Venemaalt võeti ENPA-s hääletusõigus

Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee toetas selle aasta lõpuni Vene delegatsioonilt hääletusõiguse äravõtmist, selle töö peatamist organisatsiooni administratiiv-struktuurides ning keeldu osaleda valimiste vaatlemisel.

Otsust toetas 145 saadikut, vastu oli 21 ning 22 jättis hääletamata. Küll aga ei toetanud assamblee Gruusia ettepanekut tühistada Venemaa delegatsiooni volitused, vahendasid ERR-i raadiouudised.

Venemaa delegatsioon lahkus protestiks volituste märkimisväärse kärpimise vastu istungijärgult, teatas Venemaa delegatsiooni juht Aleksei Puškov, kes lisas, et delegatsioon jätab endale õiguse kaaluda Venemaa edasist osalemist Euroopa Nõukogu Parlamentaarse Assamblee töös.

ENPA Eesti delegatsiooni juhi Liisa Pakosta (IRL) sõnul tuleks Venemaa ENPA-liikmelisus hoopiski peatada.

„Homme hommikul arutab Euroopa Nõukogu Parlamentaarne Assamblee Venemaa edasise liikmelisuse küsimust. Olen teinud ettepaneku, et Venemaa tuleb organisatsioonist välja visata. Euroopa Nõukogu tugineb inimõigustele ja rahule ning agressori Venemaa koht ei ole Ukraina sündmuste taustal enam selles organisatsioonis,“ ütles Pakosta Strasbourgis.

Venemaa ENPA liikmelisuse peatamiseks allkirja andnud Pakosta kutsub Venemaad üles lõpetama provokaatorite saatmist Ukrainasse ja nüüd juba ka Balti riikidesse. Mitme sõltumatu vaatleja hinnangul on Pakosta sõnul provokaatorid Ukrainas erariides Vene eriväelased.

Pakosta lisas, et Ukraina ülemraada tegevus on täiesti seaduslik ja kõik Venemaa katsed iseseisva riigi seaduslikult ja demokraatlikult valitud parlamenti vaidlustada on lubamatud.

„Venemaa huvi on tekitada võimalikult palju segadust enne 25. mai presidendi valimisi Ukrainas, et need valimised nurjata. Meie ülesanne on igati toetada Ukraina rahvast selles, et need valimised õnnestuksid,“ rääkis ta.

Eesti delegatsiooni kuuluvad veel Margus Hanson, Mailis Reps, Rait Maruste ja Ester Tuiksoo.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: