Allveelaeva Kalev viimane komandör sai mälestusmärgi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Tamsalu vallas avati täna mälestusmärk sõjaeelse Eesti Kaitseväe allveelaeva Kalev viimase komandöri Verner Puuranna kodutalu asukohas. Sõja lõpus aitas Verner Puurand päästa sõjavangist Eesti sõdureid, oma viimastel eluaastatel oli ta Eesti eksiilvalitsuse minister.

Allveelaeva komandosilda meenutav mälestusmärk asub Tamsalu vallas Naistevälja külas mereväekapten Verner Puuranna kodutalu vundamendil, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Verner Puurand oli värvika elulooga ohvitser, kes kadetina osales 1924. aasta mässukatse mahasurumises, oli Eesti Kaitseväe allveelaevastiku üks rajaja ning päästis Teise maailmasõja lõpus sadu Eesti sõjaväelasi, aidates kaasa sellele, et nad saaksid teenida USA okupatsiooniarmee koosseisus Nürnbergi protsessil sõjakurjategijaid valvates.

Ajaloolane Peeter Järvelaid rääkis, et Puurand kasutas kogu oma jõu selleks, et päästa Eesti sõdureid, Eesti ohvitsere, kes olid Saksamaal sõjavangis.

"Osates inglise keelt, oli just tema see, kes pani Eesti mereväelase mundri selga, läks ameeriklaste juurde ja tegi neile selgeks, mis siis, et need mehed on Saksa vormi kandnud, nad ei ole kurjategijad, sai nad vabaks, ameeriklaste teenistusse ja paljud suguvõsad võivad praegu tänada just Verner Puuranda nende meeste päästmise eest," rääkis Järvelaid.

Mälestusmärgi avamisel oli ka Verner Puuranna poeg Hans Puurand. Infotahvlil on foto temast allveelaeva vastu võtmas.

Verner Puuranna poeg Hans Puurand meenutas: "Kaunis külm oli ka see hommik. Ootasime allveelaevade sissetulemist. Lõpuks ta tuli. Ma käisin isegi laeva peal. Siiamaani mäletan seda, kuigi see on nüüd juba üle 75 aasta tagasi."

Mälestusmärgi kavandi tegi arhitekt Aleksander Skolimowski. Ausamba asukoht korrastati talgukorras ja lisaks kaitseministeeriumile toetasid mälestusmärgi püstitamist ka eraannetajad.

Toimetaja: Marju Himma

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: