Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa kosmosekeskusest saadetakse orbiidile Kohtla-Järve tüdruku nimega satelliit

Foto: ERR

Üks Euroopa Liidu navigatsioonisüsteemi satelliitidest nimega Milena saadetakse homme Euroopa kosmosekeskusest orbiidile. Satelliit sai nime Kohtla-Järve koolitüdruku Milena Kaznatšejeva auks, kes võitis paar aastat tagasi Euroopa Kosmoseagentuuri korraldatud joonistusvõistluse.

Prantsuse Guajaanas asuvalt kosmodroomilt viib lend VS09 homme orbiidile satelliidid Doresa ja Milena, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Milena Kaznatšejeva, kelle järgi üks satelliitidest oma nime sai, õpib Kohtla-Järve Kesklinna Põhikoolis ja tema hobi on kunst. Euroopa Kosmoseagentuuri joonistusvõistluse võidutöö valmis monotüüpiatehnikas. Kuidas see käis, seda näitab Milena Kohtla-Järve Kunstide koolis.

Kaznatšejeva sõnul pole kosmos temas jaoks kindlasti tühjus, vaid see on huvitav ja väga ilus uurimata piirkond. "Kunstis on see ka väga huvitav teema. Seda on hea joonistada, lausa mõnus. Alati tuleb midagi huvitavat ja ootamatut välja," rääkis ta.

"Aktuaalse kaamera" võttegrupi ees valmis uue monotüüpia põhi. Milena õpetaja Olga Žarkova sõnul võiks pildil olev punane osa kujutada kaugete tähtede plahvatust või planeedi hukku. "See tume osa, mis järgmisel lehel jätkub, võiks olla must auk, mis kõik endasse imeb. Siin on väga palju võimalusi mõttelennuks," kirjeldas kunstiõpetaja.

Milena lõpetas kunstikooli sel kevadel ja tema lõputöö on samuti kosmoseteemaline. Milena ema Larissa Kaznatšejeva ütles, et tahaks tütart pigem teadlasena näha, aga kunst võiks olla harrastus.

"Tartu Ülikooli professor Mart Noorma isegi juba ütles, et kui Milena gümnaasiumi lõpetab, võiks ta tulla Tartu Ülikooli füüsikat ja astronoomiat õppima. Äkki nii juhtubki. Aeg näitab," ütles Milena ema.

Euroopa navigatsioonisüsteem Galileo peaks tööle hakkama veel sel aastal. See on täielikult tsiviilkasutuseks mõeldud süsteem, mida kavandatakse nii täpseks, et selle abil saab juhtida pimedate inimeste liikumist.

Toimetaja: Maarja Roon

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: