"Pealtnägija": mereväe skandaali kohtuprotsess oli jabur ja piinlik

Foto: ERR

2011. aasta sügisel puhkes skandaal, mille keskmes oli toona 28-aastane ohvitser Georg Kirsberg, kes kirjutas jõhkra ettekande olukorrast mereväes, mis omakorda lekkis ajakirjandusse. Kisa oli palju ja Kirsbergi nimetati haigeks fantaseerijaks. Lugu jõudis kohtusse, kuid kohtuprotsess oli "Pealtnägija" kinnitusel jabur ja piinlik. 

Georg Kirsberg alustas 2004. aastal ajateenijana ja oli väikeste vaheaegadega mereväega seotud kokku seitse aastat. Karjääri lõpus teenis nooremleitnant Kirsberg staabis, kus tal enda sõnul tekkis hea üldpilt tegelikust olukorrast mereväes, vahendas ETV saade "Pealtnägija".

Kui Kirsberg 2011. aasta mais omal soovil lahkus, anti talle täita lahkumisankeet. Kõigi üllatuseks pani mees esmapilgul rutiinsesse ettekandesse kirja kõik saladused, mida ta mereväest teadis. See oli 14 lehekülge detailset ja kohati vulgaarset kirjeldust rikkumistest, ebakompetentsusest ja lihtsalt sigadustest, mis aastate jooksul väidetavalt toimusid.

"Kuna ma olen paraku sellise loomuga, et kohati muutun kriitiliseks ja asju välja öelda julgen, siis tegin ka siinkohal oma kriitika. Aga rõhutaksin muidugi seda, et see ei ole ainult minu kriitika, vaid see oli kriitika, mida ma nende aastate jooksul erinevate inimeste käest olen kokku korjanud ja nüüd kokku koondasin," ütles Kirsberg 2011. aasta 21. septembril "Pealtnägijale".

Sahinad memost liikusid juba varem ja sealt pärit väited imbusid ka meediasse, kuid esimest korda afišeeris Kirsberg end vilepuhujana "Pealtnägija" saates. Ta rääkis kõigest, alates korruptsioonist ja joomarlusest, lõpetades puuduliku hariduse ning sohiga ohvitseride üldfüüsilises testis.

Mereväe poolt andis kommentaari tollane staabiülem Ivo Värk. "Tema kirjutis tekitas paljudes mereväelastes hämmingut ja pahameelt, sest seal on välja toodud asjad, millel ei ole alust, mis on väljamõeldised ja kuulujutud," kommenteeris Värk.

Kirsbergi esinemine tekitas tormi. Korduvalt kinnitati, et kõiki süüdistusi kontrolliti ja miski ei vasta tõele. Teda nimetati läbikukkunud ohvitseriks ja endised kolleegid lubasid ta kohtusse anda.

Kaitseväe ülem Ants Laaneots nimetas Kirsbergi koguni psüühiliselt haigeks inimeseks, kelle edutamine oli viga.

Kirsbergi kinnitusel ei kahetse ta aga midagi. "Võib-olla oleks võinud mõne koha pealt natuke pehmem olla, aga üldiselt ju läks kõik täkkesse," ütles ta.

Möödas on kolm aastat, Georg Kirsberg on leidnud uue karjääri eraturvafirmas laevakaitserühma juhina ning võib enesekindlalt esineda. Nimelt läks lõpuks kohtusse ainult üks ohvitser, kelle "kangelastegusid" ta nii memos kui "Pealtnägijas" vürtsikalt kirjeldas.

"Selline lugu olevat mereväes juhtunud, et see sama (nimi nimetamata - toim.), kes üldfüüsilist testi ära ei tee, olevat ka hommikul täis peaga tööle tulnud ja enda komandöri ukse taha kakanud ja hiljem käskinud ajateenijal selle ära koristada," rääkis Kirsberg toona saates.

Ohvitser, kelle nime ei nimetatud toona ega ka nüüd, andis 2011. aasta detsembris sisse hagi Kirsbergi ja portaali Delfi suhtes, kes oli kogu õnnetu memo täisnimedega ja asjaosalistelt kommentaari küsimata avaldanud.

Kõigist võimalikest probleemidest vaidlustas ohvitser initsiaalidega LL kaks lauset. Esiteks: "LL suurimaks vägiteoks tuleb pidada tööajal, täis peaga laeva põrandale s*******t. Oma s***hunniku käskis ta ajateenijal ära koristada." Teiseks: "LL pole umbes 10 aasta jooksul üldfüüsilist testi tegema läinudki."

Hageja sõnul tekitas ebaõigete andmetega artikkel talle suuri moraalseid kannatusi ning taotles au teotavate andmete ümberlükkamist.

Delfi tõstis käed püsti, kustutas loo ja vabandas 2012. aasta suvel nagu kohus käskis. Kirsberg aga viga ei tunnistanud ja see, mis kohtu kinniste uste taga edasi toimus, on üllatav. Seda võib-olla isegi ei usuks, kui "Pealtnägija" käsutuses poleks protokollid ja helisalvestis, kus ka ohvitser LL ise räägib.

Edasist lugu keelas kohus "Pealtnägijal" avaldamast. Loetud tunnid enne saate eetrisse minekut laekus Eesti Rahvusringhäälingusse Harju maakohtu määrus, mis teatas, et asjast huvitatud pool kavatseb anda ERRi ja "Pealtnägija" vastu sisse hagi ning selle hagi tagamiseks keelas kohus kolmapäeva hommikul saates olema pidanud teabe edastamise.

"Pealtnägija" kinnitusel ei ole tegemist rünnakuga ühe luiskamisega vahele jäänud ohvitseri vastu, vaid probleem on see, et kaitsevägi mätsis jama korduvalt kinni: esimest korda 2002. aastal ja 2011. aastal, kui väideti, et kõiki väiteid uuriti üksipulgi ja mitte miski ei vasta tõele.

"Oleks keegi 12 aastat tagasi öelnud, et kõike juhtub ja ausalt menetlenud, oleks kõik ammu unustatud. Viimane pööre selles saagas on aga see, et ohvitser LL tegi politseisse kaebuse, et kinnise kohtuasja materjalid on lekkinud," märkis "Pealtnägija".

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: