Venemaa pakkus pärast plahvatust USA-le oma kanderaketti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Reuters/Scanpix

USA-s Virginias plahvatas varahommikul stardihetkel kanderakett, mis pidi rahvusvahelisse kosmosejaama viima varustust ja toitu seal elavale kuuele astronaudile.

Plahvatuse põhjus on selgitamisel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Venemaa teatas pärast plahvatust, et pakub oma kanderaketti varustuse ülesviimiseks.

Mehitamata kanderaketi start oli Virginias Wallopsi saarel kestnud vaid kuus sekundit, kui midagi läks halvasti ja see plahvatas. Ühe pealtvaataja salvestatud videos on näha, kuidas tulekera muutub äkki suureks ja seejärel on kosta kõminat, mille plahvatus tekitas.

Ühe hetkega hävis 2200 kilogrammi varustust ja toitu.

Kanderakett kuulus USA eraettevõttele Orbital Sciences Corporation. Eesti aja järgi 22 minutit pärast keskööd juhtunud õnnetusele ei viidanud eelnev miski, vähemalt nii väidavad asjassepuutuvad teadlased avalikult.

Orbitali jaoks oli see neljas ja tavapärane lend.

"Midagi läks valesti ja me kindlasti tuvastame, mis see on. Leiame põhivea ning parandame selle, et saaksime naasta ja uuesti siit Wallopsilt lennata, loodetavasti juba lähitulevikus," ütles Orbital Sciences asepresident Frank Culbertson.

Raketi pardal oli tehnika astronautidele, kes oleksid saanud uurida aju verevarustust, immuunsüsteemi kohandumist kosmosereisiks ja analüüsida meteoore. Lisaks oli raketis veel 600 kg toitu.

NASA kinnitusel ei jää kosmosejaamas viibivad inimesed nüüd nälga või puudust kannatama.

"Meil on varustus ISS-i pardal 4-6 kuuks juhuks, kui ükski kandealus ei jõua jaamani. Seega praeguse varustusega, kui ükski kandelaev ei jõua sinna, saame uue aastani kenasti hakkama," lausus NASA Rahvusvahelise kosmosejaama programmijuht Mike Suffredini.

Ühendriikide kosmoseagentuur ehk NASA ise lende ei korralda, vaid ostab neid nii eelnimetatud ettevõttelt kui ka SpaceXilt.

Venemaa pakkus pärast plahvatust oma abi varustuse kohaletoimetamiseks. Koostöö on peatatud poliitilistel põhjustel, kuid samas on varasemate Venemaa veolaevade lendude hind olnud küllaltki krõbe.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: