USA erakosmoselaevaga lendab orbiidile ka Eesti juurtega astronaut

NASA astronaudid, kes lendavad esimeste erafirmade ehitatud kosmoselaevadega ISS-i. Keskel Eesti päritolu astronaut Nicole Anapu Mann.
NASA astronaudid, kes lendavad esimeste erafirmade ehitatud kosmoselaevadega ISS-i. Keskel Eesti päritolu astronaut Nicole Anapu Mann. Autor/allikas: NASA/AFP Photo/Scanpix

NASA nimetas esimesed üheksa astronauti, kes lendavad 2019. aastal Boeingu ja SpaceX-i sõidukitega kosmosesse. Algajate ja veteranide hulgas on ka Eesti päritolu astronaut.

NASA plaani eesmärk on taastada USA võimekus saata inimesed orbiidile, vahendas The Telegraph.

Lennud rahvusvahelisse kosmosejaama (ISS) eraettevõtete ehitatud süstikutes on esimesed, mis toimuvad USA pinnalt alates 2011. aastast, mil ikooniline kosmosesüstiku programm riigis lõppes.

Viimase seitsme aasta jooksul on NASA astronaudid lennanud orbiidile Venemaa Sojuzi kosmosesüstikutega, milles üks koht maksis umbes 80 miljonit dollarit.

"See on meie riigi jaoks suur asi ja me tahame, et Ameerika teaks, et me oleme tagasi, et me lennutame Ameerika astronaute Ameerika rakettidega Ameerika pinnalt," rääkis NASA juht Jim Bridenstine, kui ta Houstonis kosmosesse lendavad meeskonnaliikmed avalikustas.

Boeingu mehitamata testlend toimub selle aasta lõpupoole ning esimene mehitatud lend toimub NASA sõnul 2019. aasta keskpaigas.

SpaceX-i mehitamata demonstratsioonlend on kavas selle aasta novembris ning mehitatud lend peaks toimuma 2019. aasta aprillis.

Boeing Starliner'i testlendude meeskonda kuuluvad NASA süstikuveteranid Eric Boe ja Christopher Ferguson. Nendega ühes meeskonnas on Eesti päritolu USA mereväe piloot, astronaut Nicole Aunapu Mann, kelle vanaisa enne Teist maailmasõda USA-sse emigreerus.

Mann nimetati NASA astronaudiks 2013. aastal. Tuleval aastal toimub tema esimene lend kosmosesse.

"See on Ameerika jaoks uhke hetk," sõnas Mann.

USA president Donald Trump tervitas uudist, kiites samal ajal ennast. "NASA, mis teeb suurt tagasitulekut Trumpi administratsiooni ajal, nimetas just üheksa astronauti Boeingu ja SpaceX-i kosmoselendudele," kirjutas president Twitteris.

"Meil on parimad rajatised maailmas ja nüüd me laseme erasektoril nende kasutamise eest maksta. Erutavad asjad toimuvad," kirjutas ta.

"Kosmosejõud!" lisas Trump, viidates sõjaväe kuuendale harule.

SpaceX-i esimestes meeskonnaga testides osalevad veteranid Robert Behnken ja Douglas Hurley.

Pärast testlende liiguvad ettevõtted edasi tõeliste missioonide juurde.

NASA on sõlminud leppe kuueks missiooniks, kummagi ettevõtte jaoks on iga missiooni kohta neli astronauti.

Starliner-i esimesel missioonil osalevad NASA veteran Sunita Williams, kes on erus mereväekapten ja kogenud astronaut, ning mereväepiloot Josh Cassada, kelle jaoks see on esimene kosmoselend.

SpaceX-i esimeses meeskonnas on mereväe piloot Victor Glover, kes on kosmoselendude osas samuti uustulnuk, ning veteran Michael Hopkins.

Hiljem avalikustab NASA veel nimesid, kes kosmosemeeskondadega liituvad.

NASA sõlmis 2014. aastal Boeingu ja SpaceX-iga lepingud osana programmist, mille eesmärk on aidata erasektoril ehitada kosmoselaevu, mis jõuaksid Maa-lähedasele orbiidile (LEO).

"Eesmärk on saada turvaline, usaldusväärne ja kulutõhus ligipääs ISS-ile ja toetada eraettevõtete ligipääsu teistele võimalikele Maa-lähedastele sihtkohtadele," selgitas NASA.

USA kosmoseagentuur ehitab samal ajal rakette ja kosmosesõidukeid, mis võimaldavad lähema kümne aasta jooksul inimese Kuule saata.

Nii Boeing kui ka SpaceX on oma meeskondi mahutavate süstikute ehitamisega graafikust veidi maas - esimesed mehitatud lennud pidid algselt toimuma juba 2018. aastal.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: