Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Uśackas: Euroopa Liidu ja Venemaa suhted on viimase 25 aasta kõige madalamas seisus

Foto: RIA Novosti/Scanpix

Euroopa Liidu suursaadik Venemaal Vygaudas Ušackas teatas Tallinnas viibides, et Euroopa Liidu ja Venemaa suhted on praegu viimase 25 aasta kõige madalamas seisus.

Tallinnas toimub Euroopa Liidu-Venemaa kodanikuühiskonna foorumi aastakoosolek, mille kaaskorraldajaks on Eestist Avatud Eesti fond, vahendasid ERRi raadiouudised. Foorumisse kuulub 125 valitsusvälist organisatsiooni Euroopa Liidu riikidest ja Venemaalt.

Vygaudas Ušackase hinnangul on EL-i ja Venemaa suhted hetkel viimase 25 aasta kõige madalamas seisus. Muidugi võib paremat loota, aga lootmisest palju parem on teha midagi konkreetset - taastada usaldus, mis on kahju saanud, heastada Ukrainale tekitatud kahju ja taastuda praegusest julgeolekukriisist.

Milline on valik Euroopa Liidu ja Venemaa puhul - kas koos või eraldi?

"Olgem realistid, me oleme koos ühel kontinendil Euroopas, kuid samal ajal just praegu asjade praeguse seisu juures oleme me päris eraldi. Ja põhjust teab igaüks: Venemaa ei austa Ukraina territoriaalset terviklikkust ja suveräänsust," rääkis Ušackas.

Seega, me peame koos olema, me oleme sunnitud koos olema, järeldas Ušackas. "Küsimus on, kuidas, mis formaadis see koosolemine tulevikus toimub. Selleks on vaja taastada usaldus," kordas Ušackas.

Probleeme on tema sõnul palju ja suuri.

Leedu president nimetas hiljuti Venemaad terroristlikuks riigiks. Vene duuma spiiker ähvardas selle peale Leedu presidenti Saakašvili saatusega. Riigiduuma kommunistid tahtsid koguni Vilniusega diplomaatilised suhted katkestada.
"Kuidas sellises olukorras Moskvas töötada on?" küsis ajakirjanik.

"See on üsna lummav, Moskvas töötada. Minul kui leedukal, kes esindab 28 liikmesriiki. Üldiselt ma pole kunagi tundnud vaenulikku suhtumist ei minusse kui isikusse ega ka kui suursaadikusse. Tavalised venelased peavad Balti riikidest väga lugu, kuitahes erinevalt me ka oma minevikku ei suhtuks," vastas Ušackas.

Ušackas kinnitas, et tal on au ja tõsine soov edendada Euroopa Liidu ja Venemaa sidemeid, aga kerge see töö ei ole.

Venemaa peab praegu piiril kinni Leedu veokeid. Leedu võimud on Euroopa Liidu esindust juba informeerinud.

Ušackas nentis, et Venemaa ei rakenda sarnaseid piiranguid esimest korda. "Vähem kui aasta tagasi kehtestas Vene toll Leedu kaubaveokitele 100-protsendilise tollikontrolli peaaegu kuuks ajaks ilma igasuguste selgitusteta. Praegu, pärast seda, kui me olime saanud teate Leedu võimudelt, kogume me lisainfot, et saada tervikpilti ja selle põhjal edasi tegutseda," selgitas suursaadik.

Kuid millega Vene pool veokite kinnipidamist põhjendab?

Ušackase sõnul on ta näinud erinevaid lugusid ajakirjanduses, et midagi juhtus arvutitega, midagi andmebaasidega, aga kas see on tegelik põhjus, ei tea.

"Kogume enne kõik faktid kokku ja alles siis anname oma hinnangu ja teeme otsuse," ütles EL-i suursaadik Venemaal.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: