Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Viljandis korraldati esimene toidulaat

Vaid aasta tegutsenud üleriigiline toiduvõrgustik OTT korraldas nädalavahetusel Viljandis esimese toidulaada ja seminari, millel osalesid 34 väiketalunikust toidutootjat üle Eesti.

Eestis väärtustatakse üha enam kohapeal toodetud toitu. Maakondades tegutseb juba 11 toiduvõrgustikku, et kohalik toidukaup jõuaks ilma vahendajateta otse tootjalt tarbijale, vahendasid ERR-i teleuudised.

Viljandi Sakala keskuse jalutusruumid olid kauba pakkujaist ja ostjaist tulvil. Eriti suur tunglemine käis köögiviljalettide ees.

"Kindel puhas toode, omainimeste toetamine. Öeldakse ju, et sa oled see, mida sööd. On küll veidi kallim aga ma tean, mida ma saan ja ma olen sellega nõus," rääkis laadaline Viljandist Kadri Okas.

Esimene toiduvõrgustik loodi Võrumaal 2006. aastal. Kuid viis aastat tagasi sündis see Viljandimaal ja tegutseb nime all OTT ehk "Otse Tootjalt Tarbijale" tänini..

"Meie toiduvõrgustiku voldikus ja blogis on umbes 40 toojat, ehk siis see arv on nagu olemas. Aga seda, kui palju on tarbijaid, me ei tea, sest et kaubavahetus toimub neil omavahel ja taluturgudel," ütles Viljandimaa toiduvõrgustiku OTT juht Anu Johani.

"Meie jaoks juba suhteliselt eriliseks on muutunud puhas Eesti köögivili. Loomulikult on kitsepiimatooted, on astelpajutooted. Ja kuivatatud liha hakkab tulema lisaks tavalisele lihale ja vorstile," lisas Johani.

Kõik me teame, et näiteks rabarberist saab keeta kisselli, ja seda saab ka koogi sisse panna, kuid siis saavad tavaliselt ideed otsa.

"Ja siis meie mõtlesimegi, et paneme rabarberi purki ja teeme sellest lihakastmeid, mida sobib väga hästi kasutada ka näiteks pastaroogade, riisiroogade maitsestamiseks," ütles Maidu rabarberikastmete müüja Tartust Mait Trink.

Helme kandi Üpruse talu peremees Allan Ilisson oma juustukeradega kauplusekettidesse ei trügi - ta ei suuda lihtsalt nii palju toota, kuid laatadel naudib ta ostja ja müüja vahelist suhtlemist.

"Kui ma müün oma toodangut, ma saan kohe tagasisidet. Kui on mingi probleem, midagi on juhtunud, ma saan midagi ära parandada, kui vaja on," rääkis Allan Ilisson.

Toiduvõrgustiku OTT seminari ja laada eesmärk oli väiketootjad omavahel tuttavaks teha. Väiketootjaid ärgitati õmblema ajastutruusid keskaja rõivaid ja kostüüme, milles pakkuda oma toodangut suvel Viljandis peetavatel rahvusvahelistel hansapäevadel.

Toimetaja: Heikki Aasaru

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: