ERR Moskvas: Venemaal kavandatakse uut vabaühendusi ahistavat seadust ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Venemaa riigiduuma.
Venemaa riigiduuma. Autor/allikas: Ria Novosti/Scanpix

Venemaal kehtib juba üle kahe aasta niinimetatud välisagentide seadus, mis kohustab välismaalt raha saavaid vabaühendusi end välisagentidena registreerima. Nüüd kavandatakse aga uut seadust, millega Vene võimude silmis ebameeldivad organisatsioonid lihtsalt suletaks.

Vene meedia nimetab uut seaduskava pisut kurjakuulutavalt revolutsiooni sponsorite seaduseks. Eelnõu näeb ette nimekirja loomise organisatsioonidest, kelle tegevust peavad Venemaa võimud mittesoovitavaks.

Ennekõike puudutaks see välismaiseid ja rahvusvahelisi organisatsioone, kes oma tööga kujutaksid valitsuse hinnangul ohtu Venemaa julgeolekule, põhiseaduslikule ja ühiskondlikule korrale, rahva tervishoiule ja moraalile.

Riigiduuma juhtkonnale lähedalseisev isik ütles ajalehele RBK, et jutt on suuresti organisatsioonidest, kes püüavad salaja finantseerida Venemaa opositsioonitegelasi ja -liikumisi.

Nimekirja kantavate ja nii tegevuskeelu saavate grupeeringute mittevenelastest töötajatel pandaks viisa lihtsalt kinni. Seal töötavaid Vene kodanikke, kes keelule vaatamata tegevust jätkaksid, ähvardaks trahvid või isegi vangistus.

Nimekirja hakkaks pidama Venemaa justiitsministeerium, mille kodulehele see ka välja pannakse.

Kuivõrd ohtlikuks ühe või teise grupeeringu tegevust pidada otsustaks peaprokuratuur koos välisministeeriumiga kasutades otsuse langetamiseks õiguskaitseorganitelt saadud materjale.

Riigiduuma põhiseaduskomitee kiitis seaduskava sel kolmapäeval juba heaks. Nüüd liigub see Duumas edasi ja siinsed kommentaatorid ei näi kahtlevat, et seadus ka vastu võetakse.

Muidugi on ka vastuhääli. Inimõiguste organisatsiooni Human Rights Watch Moskva büroo programmidirektor Tatjana Lokšina ütles ajalehele Vedomosti, et riigil on juba niigi kõik vahendid, et blokeerida ükskõik millise rahvusvahelise organisatsiooni tegevus Venemaa pinnal.

Praktilisest vaatenurgast ei oleks sellist seadust vaja, leiab ta, lisades, et tõsi - välismaiste gruppide venelastest kaastööliste jaoks tähendaks riigi poolt nende organisatsioonidele pandud keelu eiramine ja töö jätkamine nüüd kriminaalvastutust. 

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: