Venemaa välisagentide seadust võidakse laiendada ühingutelt ka inimestele

Vene Föderatsiooninõukogu saadik Andrei Klimov (paremalt teine) soovib välisagentide seaduse mõjuala laiendada.
Vene Föderatsiooninõukogu saadik Andrei Klimov (paremalt teine) soovib välisagentide seaduse mõjuala laiendada. Autor/allikas: INTERFAX / EPA

Vene parlamendi ülemkoja komisjon tegi ettepaneku laiendada seni organisatsioonide suhtes kehtivat välisagentide seadust ka üksikisikutele.

"Mida meie oponendid teevad? Nad panustavad füüsilistele isikutele. Füüsilised isikud, Vene kodanikud, kes asuvad Venemaa pinnal, täidavad sisuliselt organisatsioonide-välisagentide rolli. Seejuures on neid väga raske süüdistada, kuna seaduse kohaselt saab välisagendiks kuulutada ainult neid, kes teevad koostööd mõne välisagendist meediaväljaandega või töötavad juriidilise isikuna," rääkis Föderatsiooninõukogu suveräänsuse kaitse komisjoni esimees Andrei Klimov.

Seetõttu teeb komisjon ettepaneku kasutada terminit "välisagent" ka füüsiliste isikute suhtes, sealhulgas ka nende kohta, kes koguvad Venemaal poliitiliselt tundlikku infot. "Me ei leiuta siin midagi uut, samasugune norm kehtib Ameerika Ühendriikides juba 80 aastat," märkis Klimov.

Ta rõhutas, et nii välisagendiks kuulutatud juriidilised või ka füüsilised isikud võivad oma tegevust Venemaal jätkata, kui ei riku seadusi. Muudatuse kohaselt kohustatakse edaspidi lihtsalt ka füüsilisi isikuid ennast registreerima välisagendina ja maksma makse välismaalt saadava raha pealt.

Lisaks soovitab komisjon muuta läbipaistvamaks välisagentidena registreeritud organisatsioonide ja isikute välisrahastust. "Välismaised keskused, mõistes, et nendelt raha saavad isikud võidakse kuulutada välisagendiks, püüavad oma raha saata mitte neile, kes jätkavad siin poliitilist tegevust ja koguvad poliitiliselt tundlikku infot, vaid teha seda teiste isikute ja organisatsioonide kaudu. See hall ala vajab tõsist reguleerimist," rääkis Klimov.

Lisaks on Klimovi sõnul vaja reguleerida Venemaa oponentide hariduslikku tegevust Venemaal. Tema hinnangul on selline tegevus "välisrahaga Venemaa elanike hulgas tehtav poliitiline töö".

Välisagentide seadus juriidiliste isikute suhtes hakkas Venemaal kehtima juba 2012. aastal, 2017. aastal laienes see ka meediaettevõtetele. Tänavu 1. veebruaril hakkas see kehtima ka füüsiliste isikute suhtes, kes teevad selliste meediaorganisatsioonidega koostööd.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: Interfax

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: