Veskimägi: Euroopa ühtne energiaturg peaks kaasa tooma odavamad elektrihinnad ({{commentsTotal}})

Foto: ERR

"Aktuaalse kaamera" stuudios Euroopa Komisjoni ühise energialiidu strateegiat kommenteerinud Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi ütles, et loodetavasti tähendab tänane otsus tavatarbijale elektri ja gaasi odavnemist.

Veskimäe hinnangul peaks ühtne siseturg tähendama nii suuremaid võimalusi tootjatele kui ka paremaid hindu tarbijatele.

"Nii nagu meie enda kogemus Estlinkidega on näidanud, et elekter on olnud tarbijale parema hinnaga. Samamoodi on tootjatel olnud rohkem võimalusi," lausus ta.

Eesti on olnud avatud energiaturu usku kogu aeg. Seega peaks Veskimäe sõnul seesugune poliitika - rohkem ühendusi, ühtne siseturg - olema Eesti-suguse väikeriigi jaoks väga soodne. "Sisuliselt see poliitika põhineb viiel suurel sambal: varustuskindlus, ühtne siseturg, energiatõhusus, kliimapoliitika, innovatsioon," märkis ta ja lisas, et võtmeküsimus on, kuidas jõuda retoorikast konkreetsete tegevusteni.

Veskimäe arvates saab järgneva kümne aasta jooksul Eesti jaoks kõige olulisemaks sammuks ja väljakutseks olema Balti riikide elektrisüsteemide sünkroniseerimine Kesk-Euroopaga ja desünkroniseerimine Venemaast. Täna avaldatud otsuses on konkreetselt öeldud, et Läti eesistumise ajal tuleb saavutada kokkulepe Balti riikide sünkroniseerimise osas. "Meie jaoks oleks oluline, et seal oleks komisjon taga, Poola taga," märkis Veskimägi.

Euroopa Liidu energiasektori muutmisel Venemaast energiasõltumatuks on Veskimäe sõnul teisena oluline ka gaasitarnete mitmekesistamine. Euroopa Komisjoni poliitilises dokumendis on öeldud, et töötatakse välja eraldi veeldatud gaasi ehk LNG strateegia, kuidas erinevates Euroopa Liidu liikmesriikides oleks võimalik veeldatud gaasi tarnida. Lisaks tahetakse suurendada ka hoiustamise võimalusi ning vaadatakse ka alternatiivseid tarneahelaid, et ühe tarnija osakaal ei oleks liiga suur.

Kõige olulisem on Veskimäe sõnul, et Euroopa Liidus teadvustatakse ohtu ja seda, et kui ollakse sõltuvuses ühest suurest naabrist, siis see ei ole jätkusuutlik.

Toimetaja: Liis VelskerHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: