ERR Moskvas: Transparency International jätkab võitlust korruptsiooniga Kremlist hoolimata ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: AP/Scanpix

Maailmas korruptsioonivastast võitlust jälgiva organisatsiooni Transparency Internationali Venemaa haru kuulutati Venemaa võimude poolt "välisagendiks."

Selline nimetus pannakse Venemaal külge välismaise rahastusega kolmanda sektori organisatsioonidele, kes võimude arvates püüavad riigis poliitilisi muudatusi teha, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Korruptsioonivastane võitlus on Vene võimude jaoks oluline. President Vladimir Putin rõhutas FSB peakorteris, et tšekistid peavad sellega tõsiselt tegelema. Kuid veelgi tõsisemalt tuleb tšekistidel jälgida kolmanda sektori organisatsioone, kes saavad välismaalt toetust, sest lääneriigid võivad nende organisatsioonide abil sekkuda Vene riigi siseasjadesse ja ka riigipööret õhutada.

Transparency Internationali asepresidendi Jelena Panfilova sõnul näitab nende organisatsiooni Vene haru välisagendiks nimetamine ennekõike seda, et Kremli poliitilised hirmud kaaluvad oluliselt üle soovi tõhustada võitlust jätkuvalt suureks probleemiks oleva korruptsiooniga.

"Loomulikult on see väga kummaline olukord, kui repressiivseid meetmeid kasutatakse organisatsioonide suhtes, kes püüavad muuta elu riigis läbipaistvamaks, arusaadavamaks, suurendada aruandlust. Loogilist selgitust sellele leida on võimatu," kommenteeris Transparency Internationali asepresident.

Transparency mulluses indeksis on Venemaa 136. kohal koos Nigeeria, Liibüa, Kõrgõzstani, Iraani ja Kameruniga. Organisatsioon kavatseb oma tegevust Venemaal igal juhul jätkata, sest korruptsioonile siin tähelepanu juhtimine on oluline.

"Praegu, kui riiklikud prioriteedid on seatud mitte eriti õigesti, kuulub võitlus korruptsiooniga "teise ešeloni" prioriteetide hulka. Kuid mulle tundub, et ühiskond on selles vallas muutunud riigist endast aktiivsemaks - tänu nn kodanike kontrollile, uurivale ajakirjandusele, aktivistidele kohapeal. Ja seepärast - jah, meil on suur korruptsioon, ent meil on ka suured võimalused kord selles vallas kunagi majja saada," leidis Jelena Panfilova.

Seadus, mille alusel välismaise rahastusega kolmanda sektori organisatsioonid peavad end välisagentidena registreerima, võeti Venemaal vastu 2012. aasta juulis pärast president Putini kolmanda ametiaja algust.

Nüüd on seadust täiendatud ja justiitsministeerium, kes "välisagentide" nimekirja peab, võib sinna kanda organisatsioone ka siis, kui need ise sellega nõus ei ole. Kokku on nimekirjas praegu 52 organisatsiooni.

Toimetaja: Liis Velsker

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: